Partner serwisu
27 września 2017

EPK: Na czym polega skanowanie laserowe 3D?

Kategoria: Aktualności

Spółka „Energoprojekt-Katowice” w swoim portfolio posiada skanowanie laserowe 3D. Czym dokładnie jest ta metoda i na czym polega, wyjaśnia prezes Spółki, Łukasz Grela.

EPK: Na czym polega skanowanie laserowe 3D?

Skanowanie laserowe 3D jest nowoczesną metodą zbierania informacji przestrzennych o obiektach. Skaner potrafi zmierzyć z wysoką dokładnością nawet ok. 1 miliona punktów na sekundę posiadających współrzędne XYZ. Wynikiem procesu skanowania jest chmura punktów, która umieszczona w środowisku projektowym CAD przedstawia realny świat przeniesiony do wirtualnej rzeczywistości z milimetrowymi dokładnościami – wyjaśnia Łukasz Grela.

Jakie są atuty tej technologii? Co daje projektantowi i klientowi?

Dzięki temu zarówno klient jak i my, projektanci, czerpiemy wiele korzyści, do których możemy zaliczyć m.in. szybką inwentaryzację w przypadku niekompletności lub braku dokumentacji archiwalnej, ograniczenie możliwości popełnienia błędu przy pomiarach, skrócenie czasu projektowania, znaczną redukcję wyjazdów powtórnych na obiekt oraz uniknięcie kolizji obiektów nowo projektowanych z istniejącymi. To wszystko przekłada się na wysoką jakość dokumentacji projektowej oraz uniknięcie kosztów związanych z opóźnieniami i przeróbkami. W przypadku branży energetycznej i ciepłowniczej, gdzie na obiekcie spotykamy się z wieloma układami i instalacjami o skomplikowanym przebiegu, jest to nieodzowna metoda inwentaryzacyjna wspierająca projektowanie. A przede wszystkim ułatwiająca życie klientowi – opowiada prezes EPK.

Rozmawiała Karolina Jakubiec, redaktor portali branżowych BMP

fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ