Partner serwisu
02 stycznia 2018

Ustawa o rynku mocy podpisana

Kategoria: Aktualności

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał 28 grudnia 2017 roku ustawę o rynku mocy.

Ustawa o rynku mocy podpisana

Celem przedmiotowej ustawy jest wprowadzenie rozwiązania regulacyjnego, które ma za zadanie zaspokoić niedobór mocy wytwórczych, wynikający, z jednej strony, z przewidywanego wzrostu zapotrzebowania szczytowego na moc i energię elektryczną, z drugiej natomiast - ze znacznego zakresu planowanych wycofań jednostek wytwórczych z eksploatacji. Niedobór mocy wytwórczych może spowodować konieczność wprowadzania ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej przed odbiorców, co przekłada się na straty gospodarcze i społeczne.

Ustawa wprowadza nowy model scentralizowanego rynku mocy elektrycznej. W modelu tym centralny nabywca - operator systemu przesyłowego - pozyskuje zobowiązanie do dostarczenia do systemu odpowiedniej mocy w określonych sytuacjach oraz do pozostawania w gotowości do jej dostarczenia. Zobowiązanie, nazwane obowiązkiem mocowym, oferują na aukcjach dostawcy mocy - wytwórcy, magazyny energii i niektórzy odbiorcy energii elektrycznej, a także podmioty reprezentujące grupy wytwórców albo odbiorców (tzw. agregatorzy).

Ustawa reguluje organizację tzw. rynku pierwotnego - aukcji mocy - oraz rynku wtórnego - transakcji dwustronnych między dostawcami. Wprowadzenie nowej instytucji w postaci rynku mocy pociąga za sobą istotne zmiany w funkcjonowaniu sektora wytwarzania energii elektrycznej, co wymaga nałożenia nowych zadań na operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego, ministra właściwego do spraw energii oraz Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Minister właściwy do spraw energii pełnił będzie rolę planistyczną, zapewniając zgodność działania rynku mocy z polityką energetyczną. Operator nabywa i egzekwuje zdolności wytwórcze lub redukcyjne oferowane przez dostawców mocy, a ponadto pełni rolę analityczną, wyznaczając wielkości niezbędne do planowania w zakresie pokrycia zapotrzebowania na moc i energię. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki pełnił będzie rolę arbitra oraz egzekwował obowiązki podmiotów, których aktywność jest wymagana dla poprawnego działania rynku mocy.

źródło: prezydent.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ