Partner serwisu
30 stycznia 2018

Minister Tchórzewski: Rozwój i bezpieczeństwo energetyczne to priorytety

Kategoria: Aktualności

- Z jednej strony podążamy za biznesowymi i technologicznymi zmianami, które zachodzą w sektorze energii. Z drugiej musimy zagwarantować Polsce i Polakom bezpieczeństwo energetyczne i stabilne dostawy energii. Takie są fundamenty realizowanej przez nas polityki - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas otwarcia konferencji POWERPOL. Wydarzenie, w którym udział wziął również wiceminister energii Andrzej Piotrowski odbyło się 29 stycznia 2018 r. w Warszawie.

Minister Tchórzewski: Rozwój i bezpieczeństwo energetyczne to priorytety

Polska energetyka staje przed wieloma nowymi wyzwaniami, które wymagają od nas poszukiwania nowych i skutecznych rozwiązań. Takich, które stworzą przed sektorem perspektywę stabilnego rozwoju i pozwolą mu sprostać wymogom dynamicznie rozwijającej się gospodarki – powiedział podczas otwarcia konferencji minister Tchórzewski. Zauważył, że jednym z takich rozwiązań jest przygotowany przez Ministerstwo Energii i przyjęty przez parlament projekt ustawy o rynku mocy. - Nowe przepisy zapewnią pewność dostaw nam i następnemu pokoleniu - zapewniał minister energii.

Szef ME podkreślił również, że kierowany przez niego resort aktywnie włącza się w działania rządu mające przeciwdziałać zanieczyszczeniu powietrza i smogowi.

Wprowadziliśmy taryfę antysmogową na ogrzewanie elektryczne. To krok w kierunku poprawy jakości powietrza, ale także wypłaszczenia dobowej krzywej zapotrzebowania na moc - mówił Tchórzewski. Dodał, że ME dostrzega i wspiera także rozwój czystych technologii węglowych, innowacji energetycznych oraz badań naukowych prowadzonych w tym obszarze.

Minister energii podkreślił również, że pozytywnie na jakość powietrza w Polsce wpłynie również realizowany przez ME program upowszechnienia w Polsce transportu elektrycznego. Przypomniał, że projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, który kładzie fundamenty pod rozwój tego obszaru czeka na podpis prezydenta.

Co nas czeka w 2018?

Podczas panelu dyskusyjnego "Co się wydarzy w energetyce w 2018 roku - perspektywa Rządu i przedsiębiorstw" minister energii odniósł się z kolei do międzynarodowych uwarunkowań rozwoju polskiego sektora energii.

Stajemy dziś przed wyzwaniem dostosowania się do wymogów, które formułują przepisy dyskutowanego na forum UE pakietu zimowego. W tej oraz innych kluczowych dla rozwoju branży sprawach prowadzimy konstruktywny dialog z naszymi partnerami zza granicy - podkreślał.

Minister Tchórzewski dodał, że Polska konsekwentnie przedstawia swoje stanowisko na temat zagrożeń, jakie dla polskiego i europejskiego sektora energii niesie ze sobą realizacja projektu Nord Stream II.

Liczymy na korzystne dla Polski rozstrzygnięcie w tym zakresie - podkreślił. Dodał, że w kontekście bezpieczeństwa energetycznego ważna jest dla nas również realizacja projektu Baltic Pipe oraz dalszy rozwój terminala LNG w Świnoujściu.

źródło: me.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ