Partner serwisu
05 marca 2018

Odnawialne źródła energii motywem przewodnim Międzynarodowych Targów Energetyki Enex

Kategoria: OZE

Jednym z najbardziej obleganych było stoisko Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB). Specjaliści Instytutu wyjaśniali odwiedzającym Targi jak racjonalnie wykorzystywać ciepło ziemi i gdzie zdobyć niezbędne do inwestycji informacje geologiczne.

Odnawialne źródła energii motywem przewodnim Międzynarodowych Targów Energetyki Enex

W obliczu smogu, jaki dręczy nasz kraj, odnawialne źródła energii (OZE) stają się istotnym orężem w walce o czyste powietrze. Świadczy o tym ogromne zainteresowanie wykorzystaniem m.in. geotermalnych systemów niskotemperaturowych, czyli gruntowych pomp ciepła. Inwestorzy indywidualni, jak i przedsiębiorcy coraz chętniej instalują systemy grzewcze lub chłodnicze oparte na tzw. płytkiej geotermii.

Geolodzy z PIG-PIB prowadzą badania, które mają służyć poprawie wydajności systemów tego rodzaju. Instytut gromadzi i udostępnia wszelkie informacje geologiczne, dzięki którym inwestor wie jak i gdzie należy wykonać odwierty - otworowe wymienniki ciepła, by instalacja była jak najbardziej wydajna i bezpieczna dla środowiska. Stąd ogromna popularność stoiska PIG-PIB podczas targów.

Aplikacja GeoLOG

Każdy z odwiedzających mógł sprawdzić, jaka jest budowa geologiczna interesującego go terenu i czy wykształcenie litologiczne gruntu jest korzystne dla instalacji pomp ciepła. Służy temu m.in. aplikacja GeoLOG dostępna również dla urządzeń mobilnych. W prosty i szybki sposób umożliwia znalezienie najistotniejszych dla inwestora informacji – na przykład z otworów wiertniczych udostępnianych przez PIG-PIB. W bazach Instytutu znajdują się dane z kilkuset tysięcy wierceń. Dostępne są też mapy geologiczne, które również można bezpłatnie przeglądać w internecie. One także stanowią podstawowe źródło informacji, dzięki którym inwestor może przewidzieć opłacalność projektowanej instalacji geotermalnej.

Uwagę zwiedzających, zwłaszcza przedsiębiorców zajmujących się instalacją rozbudowanych systemów pomp ciepła, przyciągnęła sonda TRT. Służy ona do wykonywania testów reakcji termicznej. Badanie takie pokazuje jaką zdolność do przekazywania ciepła ma grunt. Testy wykonuje się w odwiercie pilotażowym na terenie przeznaczonym pod budowę obiektu, który ma wykorzystywać system geotermalny. Badanie sondą TRT pozwala na weryfikację planowanej liczby wierceń we wstępnym etapie inwestycji i w dużym stopniu decyduje o finalnej wydajności projektowanego systemu.

Częścią Targów Enex jest Forum Pomp Ciepła, którego aktywnym uczestnikiem jest PIG-PIB. W ramach Forum organizowane były odczyty, dyskusje, prezentacje. Dużym zainteresowaniem tegorocznego spotkania specjalistów cieszyło się wystąpienie eksperta Instytutu Grzegorza Ryżyńskiego, który mówił o zasobach informacji geologicznej dostępnych na stronie internetowej PIG-PIB, a także o projektach systemów geotermalnych i uwarunkowaniach prawnych dla geotermii niskotemperaturowej.

Tegoroczne Targi Enex w Kielcach zgromadziły blisko stu wystawców z Polski i z zagranicy oraz kilka tysięcy gości – ekspertów, przedsiębiorców, inwestorów. Targi trwały do 1 marca.

źródło: pgi.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ