Partner serwisu
15 czerwca 2018

50-lecie Elektrowni Kozienice

Kategoria: Aktualności

W Elektrowni Kozienice 14 czerwca 2018 r. odbyły się uroczystości związane z 50. rocznicą jej powstania. To druga co do wielkości elektrownia węglowa w Polsce. W wydarzeniach jubileuszowych udział wziął wiceminister energii Tadeusz Skobel.

50-lecie Elektrowni Kozienice

Rozpoczęta w 1968 r. budowa Elektrowni Kozienice była ogromnym przedsięwzięciem ówczesnej gospodarki. Pierwszy prąd z bloków 200 MW popłynął pod koniec 1972 r., a dwa ostatnie bloki 500 MW zostały zsynchronizowane z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym w 1979 r.

- Cieszę się, że dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu udało się zrealizować tę wielką, jak na owe czasy inwestycję – powiedział w swoim wystąpieniu wiceminister Tadeusz Skobel - Plany związane z budową Elektrowni Kozienice były bardzo optymistyczne, był to powiew czegoś nowego. Po czterech latach od rozpoczęcia budowy pierwszy prąd z tego obiektu popłynął do mieszkań Polaków. Później były kolejne bloki 200MW, dwa bloki 500MW, a niedawno ten ostatni, największy 1075MW. Jeśli spojrzymy na tę historię z dzisiejszej perspektywy okazuje się, że ta Elektrownia zawsze wyprzedzała swoje czasy.

Wiceminister podziękował pracownikom elektrowni za codzienną pracę i zaangażowanie.

- Szczególne podziękowania składam na ręce wszystkich budowniczych i pracowników Elektrowni Kozienice, ale również władz lokalnych, które aktywnie angażowały się zarówno w proces inwestycyjny, jak i wspierały funkcjonowanie Elektrowni - podkreslił.

                                                                                ***

Elektrownia Kozienice jest drugą co do wielkości elektrownią węglowa w Polsce (pierwsza co do wielkości mocy zainstalowanej wśród elektrowni opalanych węglem kamiennym). Znajduje się w Świerżach Górnych koło Kozienic w woj. mazowieckim, jest własnością spółki Enea Wytwarzanie Sp. z o.o. i częścią grupy energetycznej Enea. Elektrownia Kozienice zatrudnia ponad 2 200 pracowników.

źródło: me.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ