Partner serwisu
31 lipca 2018

TPE za zwiększeniem transparentności na rynku obrotu energią

Kategoria: Z życia branży

TAURON Polska Energia (TPE) z zadowoleniem przyjmuje inicjatywę Ministra Energii, który zamierza zaproponować projekt zmian legislacyjnych wprowadzających 100-procentowe obligo giełdowe dla energii elektrycznej (z wyłączeniem kogeneracji i energii ze źródeł odnawialnych) - czytamy na stronie spółki.

TPE za zwiększeniem transparentności na rynku obrotu energią

– Pomysł Ministerstwa Energii, by 100 proc. energii było handlowane poprzez giełdę jest świetny i głęboko przemyślany, bo jednym posunięciem rozwiązuje kilka strukturalnych problemów rynku. Po pierwsze, rozwiązuje problem bilansu grup energetycznych, czyli tego, że jedne mają pozycję długą, a inne krótką. Po drugie, 100 proc. obligo zapewni przejrzystość rynku i nie będzie już zarzutów o manipulację cenami. Po trzecie, giełda będzie głębokim rynkiem, z dużą płynnością. To wszystko leży w interesie konsumentów energii. To także bardzo dobra wiadomość dla Grupy TAURON, która ma krótką pozycję i musi dokupować energię na giełdzie. Wysoka płynność zwiększy dostępność sprzedawanej energii tzn. będziemy mieli skąd ją kupić i cena będzie wiarygodna – wyjaśnia Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Ze wstępnej oceny TPE wynika, że zmiany te powinny być jednym z czynników stabilizujących ceny energii na rynku oraz zwiększyć transparentność obrotu energią, co przyniesie korzyści dla producentów energii oraz klientów.

– Zadaniem TAURON Polska Energia jest dbanie o zrównoważony rozwój firmy i zaspokajanie potrzeb klientów. W naszym portfelu mamy prawie 5,5 mln klientów, w tym blisko 5 mln gospodarstw domowych dla których mogę zapewnić, że do końca 2018 r. nie przewidujemy w TAURONIE podwyżek cen energii – dodaje Filip Grzegorczyk.

W związku z tym od 1 sierpnia br. TAURON będzie maksymalizować ilość energii sprzedawanej za pośrednictwem giełdy (TGE).

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ