Partner serwisu

Retrofit bloku w Bełchatowie dla Alstomu

Kategoria: Aktualności

Alstom podpisał  umowy  z  PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. o wartości około 108 mln PLN na retrofit bloku nr 2 w Elektrowni Bełchatów, największej w Europie oraz drugiej na świecie elektrowni opalanej węglem brunatnym. 

Retrofit bloku w Bełchatowie dla Alstomu

Kontrakty obejmują modernizację części WP i SP oraz urządzeń pomocniczych turbiny parowej, a także generatora na bloku nr 2. Alstom  będzie odpowiedzialny za działania w obszarze projektowania, dostawę oraz nadzór nad uruchomieniem. 

Retrofit pozwoli na zwiększenie mocy wytwórczej bloku o 20 MW. Projekt poprawi jego sprawność, zmniejszając w efekcie poziom emisji CO2 o  100.000 ton rocznie. Działania te umożliwią pracę bloku zgodnie z wymogami dyrektywy 2001/80/WE, dotyczącej ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza. Ponadto, retrofit poprawi dyspozycyjność oraz niezawodność, jak również wydłuży okres użytkowania bloku o kolejne 25 lat.

– Retrofit stanowi szybki i ekonomiczny sposób zwiększenia mocy wytwórczej, poprawienia sprawności i zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, przy równoczesnym wydłużeniu okresu użytkowania elektrowni. Cieszymy się, że PGE  ponownie zaufał wiodącej na rynku technologii Alstom oraz postawił na nowatorskie podejście w zakresie realizacji zintegrowanych retrofitów celem modernizacji i poprawy sprawności elektrowni – powiedział Hans Peter Meer, wiceprezes Alstom Thermal Services.

Obecnie  Alstom realizuje kontrakty w zakresie modernizacji bloków 7-12 w Elektrowni Bełchatów w obszarze modernizacji turbiny parowej, generatora i eletrofiltra. Dotychczas Alstom zrealizował modernizację bloków nr 3-6, które są obecnie eksploatowane. 

Modernizacja Elektrowni Bełchatów rozpoczęła się w roku 1997, kiedy PGE i Alstom podpisały umowę na retrofit części niskoprężnych (NP) turbin parowych na wszystkich blokach. Od tamtego czasu PGE kontynuuje modernizację bloków nr 3–12 celem spełnienia wymogów dyrektyw UE w zakresie emisji zanieczyszczeń oraz przedłużenia okresu użytkowania bloków. 

Do tej pory Alstom pomyślnie zrealizował retrofit około 1000 turbin parowych na całym świecie.        W Polsce Alstom wyprodukował ponad 80% polskiej bazy turbin parowych, najpierw pod szyldem Zamech, państwowego wytwórcy turbin parowych, który następnie został przejęty przez ALSTOM Communication. Organizacja Alstom w Elblągu wspiera proces rozwoju rozwiązań retrofitowych stosowanych w elektrowniach opalanych węglem oraz elektrowniach jądrowych zarówno w Polsce, jak i na świecie.


źródło: Alstom

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ