Partner serwisu
29 stycznia 2019

NFOŚiGW wsparł działania w obszarze poprawy efektywności energetycznej w Ząbkach

Kategoria: Aktualności

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże ponad 2,3 mln zł dofinansowania Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Ząbkach na budowę budynku administracyjno-gospodarczego na obszarze stacji uzdatniania wody w Ząbkach – Drewnicy. Nowoczesna konstrukcja zabudowań, opierająca się na proekologicznych rozwiązaniach, pozwoli zadbać o efektywność energetyczną, a co za tym idzie o czyste powietrze.

NFOŚiGW wsparł działania w obszarze poprawy efektywności energetycznej w Ząbkach

Pomoc finansowa została udzielona w ramach program priorytetowego Narodowego Funduszu Poprawa jakości powietrza, Część 5) Budynki użyteczności publicznej o podwyższonym standardzie energooszczędności.

Dwie umowy – jedna regulująca przekazanie dotacji (ponad 950 tys. zł), druga potwierdzająca udzielenie preferencyjnej pożyczki (1,4 mln zł) z NFOŚiGW – na inicjatywę ząbkowskiego PWiK Sp. z o. o. zostały podpisane 24 stycznia br. w Warszawie przez Prezesa Zarządu NFOŚiGW Kazimierza Kujdę oraz Prezesa Zarządu PWiK Sp. z o.o. w Ząbkach Janusza Tomasza Czarnogórskiego. W uroczystości podpisania umowy uczestniczyła także Burmistrz Miasta Ząbki Małgorzata Zyśk.

Projekt za prawie 6,9 mln zł posłuży beneficjentowi do zbudowania do końca sierpnia 2019 r. na terenie stacji uzdatniania wody „Drewnica” energooszczędnego budynku o powierzchni użytkowej 1200 m2. Budynek zostanie wyposażony m.in. w pompę ciepła oraz 57-panelową instalację fotowoltaiczną. W budynku, o regulowanej temperaturze, zostanie zapewniony standard energetyczny mierzony wielkością nieodnawialnej energii pierwotnej EP = 58,80 kWh/m2 na rok, czyli o ponad 60% lepszym niż w obiektach referencyjnych. Planowany efekt ekologiczny projektu to zmniejszenie zużycia energii pierwotnej (ponad 450 GJ/rok) oraz zmniejszenie emisji CO2 (prawie 30 ton/rok).

Ząbkowskie przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne posiada doświadczenie w realizacji projektów w obszarze prac budowlano-montażowych. Dzięki pożyczce NFOŚiGW zrealizowano już budowę stacji uzdatniania wody oraz kanalizacji. Spółka dysponuje niezbędnym potencjałem techniczno-organizacyjnym potrzebnym dla realizacji projektów w tym obszarze.

źródło: nfosigw.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ