Partner serwisu

Rynek mocy – tak, ale...

Kategoria: Rynek energii

– Rynek mocy może być wdrażany, ale przy spełnieniu określonych warunków. Jeżeli nie zostaną one spełnione, możemy osiągnąć rezultat odwrotny do zamierzonego. Aktywnie uczestniczymy w dyskusjach i pracach w tym obszarze – mówi prezes zarządu Polskich Sieci Energetycznych dr Henryk Majchrzak, którego zapytaliśmy o receptę na bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Rynek mocy – tak, ale...

Ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego jest inteligentne dopuszczanie na rynek źródeł niestabilnych, czyli odnawialnych. Jak powinno ono wyglądać?

Moce nieprzewidywalne, czyli pochodzące z OZE, możemy dopuszczać do systemu wówczas, gdy posiadamy odpowiednie zasoby do ich bilansowania w innych źródłach, które mają zdolności regulacyjne. Trudno wyobrazić sobie system, w którym działają tylko farmy wiatrowe. Dziś wieje wiatr i mamy energię, jutro wiatru nie ma, więc nie mamy i energii. Podobnie jest z fotowoltaiką. Cykl pracy tych urządzeń oraz sezonowa intensywność słońca powodują, że mogą się pojawić nadwyżki mocy w stosunku do zapotrzebowania odbiorców. Potrzebna jest korelacja. Rozwiązaniem byłyby magazyny energii, które dziś jednak są niekomercyjne. Energię musimy produkować w sposób kontrolowany. Mamy kilka przykładów w Europie pokazujących, że zbyt dynamiczny rozwój energetyki odnawialnej, niesterowalnej, doprowadził do określonych perturbacji na rynku energii – źródła konwencjonalne przestały być rentowne, a przecież to one stabilizują rynek.


Rozmawiała Joanna Jaśkowska


Fot. PSE S.A.

 

Cały materiał znajdą Państwo w magazynie „Energetyka Cieplna i Zawodowa” nr 7/2013

zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ