Partner serwisu
12 czerwca 2019

Wojciech Dąbrowski: Prace nad nową elektrociepłownią trwają

Kategoria: Z życia branży

W ubiegłym tygodniu PGE Energia Ciepła, wchodząca w skład Grupy PGE, podpisała list intencyjny z miastem Siechnice w sprawie współpracy nad zagospodarowaniem budynków wyłączanej w 2023 roku Elektrociepłowni Czechnica, w miejsce której powstanie nowa jednostka wytwórcza. Podczas uroczystości zapytaliśmy prezesa spółki, Wojciecha Dąbrowskiego, o informacje na temat planowanej jednostki gazowej.

Kiedy planowane jest rozpoczęcie i zakończenie inwestycji?

Prace przygotowawcze już trwają. Pod koniec III kwartału 2019 roku planujemy ogłosić postępowanie przetargowe na wybór Generalnego Realizatora Inwestycji (GRI). Przetarg prowadzony będzie w trybie konkurencyjnym zgodnie z prawem zamówień publicznych. Harmonogram prac zakłada zawarcie umowy z GRI na początku 2021 roku, natomiast oddanie do eksploatacji Nowej EC Czechnica przewidziane jest w połowie 2023 roku.

Jakie parametry będzie posiadała nowa jednostka?

W Siechnicach powstanie blok gazowo parowy, składający się z dwóch lub trzech turbin gazowych, kotłów odzysknicowych oraz jednej turbiny parowej. Obecnie szacujemy moc elektryczną na ok. 170 MWe i cieplną na ok. 160 MWt, ale to wszystko zależy od wyników przetargu. Kolejnym elementem jednostki będzie część szczytowa składająca się z kotłów o łącznej mocy ok. 150 – 160 MWt. W planie mamy również budowę akumulatora ciepła. Moc nowej elektrociepłowni wzrośnie z 247 do 320 MWt.

Jakiego efektu w zakresie ochrony środowiska spodziewacie się po wyłączeniu starej jednostki i uruchomieniu nowej?

Nowa Elektrociepłownia nawet przy zwiększeniu produkcji energii elektrycznej o 30 proc. umożliwi zmniejszenie emisji SO2 o 90%, ograniczając tym samym emisję siarki do atmosfery o ponad 1200 ton. Natomiast emisja NOx zmniejszy się o 53%, a pyłów o 17%. Ponieważ obowiązujące normy środowiskowe są już bardzo rygorystyczne redukcja emisji o każdy kolejny % jest dużym wyzwaniem technicznym.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ