Partner serwisu
02 lipca 2019

Polsko- hiszpańska współpraca gospodarcza

Kategoria: Aktualności

Wysokie tempo wzrostu gospodarczego w Polsce umacnia pozycję naszego kraju jako atrakcyjnego partnera w Unii Europejskiej. Doceniają to hiszpańskie firmy. Hiszpania zajmuje 5 miejsce na liście najważniejszych inwestorów zagranicznych w Polsce. O rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy naszymi krajami, a także o sytuacji na polskim rynku rozmawiał dzisiaj minister Jerzy Kwieciński z firmami członkowskimi Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej.

Polsko- hiszpańska współpraca gospodarcza

Polsko-hiszpańskie obroty handlowe wzrosły w 2018 r. o ponad 3 procent w stosunku do poprzedniego roku i wynoszą 10,6 mld euro. W 2018 roku Hiszpania była 11. partnerem Polski pod względem wartości obrotów handlowych, natomiast 12. partnerem pod względem wartości polskiego eksportu. Zwiększa się także polska obecność inwestycyjna w Hiszpanii, jak również rośnie liczba hiszpańskich inwestycji w Polsce.

Jako klucz do sukcesu gospodarczego minister wymieniał między innymi skuteczną realizację Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). Minister powiedział, że z 312 projektów strategicznych wynikających z SOR zakończonych jest już 79, a pozostałe są realizowane.

- Tempo realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest szybsze niż zakładaliśmy i wynosi około 50 procent  - powiedział minister Jerzy Kwieciński.

Hiszpańscy przedsiębiorcy zainteresowani byli oceną wykorzystania funduszy UE przez Polskę oraz opinią ministra w sprawie wielkości środków unijnych w nowej perspektywie na lata 2021-2027.

- Fundusze unijne w dotychczasowych perspektywach przyczyniły się do przyspieszenia rozwoju Polski i przyniosły wymierne korzyści. Zaczynamy doganiać, a nawet przeganiać kraje, które tworzą Unię Europejską. Pokazuje to, jak dużo udało nam się przez te 15 lat dokonać. Nie straciliśmy nawet jednego euro z perspektywy finansowej UE na lata 2007-2013. Polska jest liderem w wykorzystaniu funduszy - podkreślał minister.

Minister odniósł się także do propozycji KE. - Budżet dla Polski w ramach polityki spójności ma zostać zmniejszony o 23%. Zabiegamy o to, żeby te pieniądze były większe – komentował  Jerzy Kwieciński.

Podczas spotkania z hiszpańskimi inwestorami minister mówił również o realizacji inwestycji drogowych i kolejowych.

źródło: gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ