Partner serwisu
07 października 2019

Raport o kogeneracji w ciepłownictwie zaprezentowany

Kategoria: Aktualności

– Rozwój kogeneracji jest jednym z priorytetów działań Ministerstwa Energii. W minionym roku udało się wdrożyć nowy mechanizm wsparcia ustanowiony ustawą o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji oraz pakietem aktów wykonawczych. Mamy świadomość, że działania te mają ogromne znaczenie dla budowy nowych jednostek kogeneracji i rozwoju efektywnych energetycznie systemów ciepłowniczych – powiedział wiceminister energii Tadeusz Skobel podczas prezentacji pierwszego Raportu o kogeneracji w ciepłownictwie 4 października 2019 r. w Warszawie.

Raport o kogeneracji w ciepłownictwie zaprezentowany

Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ) i Ministerstwo Energii zaprezentowały Raport o kogeneracji w ciepłownictwie. Eksperci PTEZ dokonali bilansu branży ciepłowniczej w Polsce w przededniu rozpoczęcia sezonu grzewczego. Wskazali kluczowe wyzwania w rozwoju kogeneracji w Polsce, na tle przemian następujących w europejskiej i globalnej gospodarce.  Polska energetyka i ciepłownictwo przechodzą przez okres intensywnej transformacji. Raport podsumowuje aktualną sytuację branży i wskazuje kierunki zmian na przyszłość.

– Głęboko wierzymy w skuteczną transformację sektora ciepłownictwa m.in. w kierunku zmian źródeł konwencjonalnych na jednostki kogeneracji. Mamy nadzieję także na ciągły wzrost produkcji energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Chcielibyśmy, aby do 2030 r. sięgnął on nawet 50% w stosunku do poziomu produkcji z 2017 r., co znakomicie wpisałoby się w projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 roku – uzasadniał wiceminister Tadeusz Skobel.

Słuszność takiego kierunku działania polskiego rządu znalazła swoje potwierdzenie w wydanej 15 kwietnia 2019 r. decyzji Komisji Europejskiej o zatwierdzeniu polskiego mechanizmu wsparcia dla wysokosprawnej kogeneracji, o budżecie wynoszącym w perspektywie do 2028 roku ponad 36 mld zł. Według KE polski system wsparcia będzie miał znaczący wpływ na realizację celów Unii Europejskiej w zakresie środowiska i klimatu, w tym w szczególności na poprawę efektywności energetycznej i redukcję emisji CO2.

                                                                           *    *    *

Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ) powstało w 1991 r. jako organizacja skupiająca elektrociepłownie produkujące w Polsce ciepło i energię elektryczną w kogeneracji. Organizacja od prawie 30 lat promuje technologię kogeneracyjną, jako najbardziej wydajny i bezpieczny dla środowiska sposób wytwarzania energii elektrycznej i ciepła.

źródło: gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ