Partner serwisu
11 października 2019

Minister Krzysztof Tchórzewski na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Zarządzającej Międzynarodowej Agencji Energetycznej

Kategoria: Aktualności

Minister energii Krzysztof Tchórzewski wziął udział w nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Zarządzającej Międzynarodowej Agencji Energetycznej, które odbyło się 9 października 2019 r. w siedzibie MAE w Paryżu. Głównymi tematami posiedzenia były rola państw stowarzyszonych z agencją oraz przygotowania do grudniowego posiedzenia ministerialnego, któremu przewodniczył będzie minister Tchórzewski.

Minister Krzysztof Tchórzewski na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Zarządzającej Międzynarodowej Agencji Energetycznej

Podczas posiedzenia Rada Zarządzająca oficjalnie zatwierdziła agendę grudniowego posiedzenia. Znalazły się w niej dwie debaty z udziałem największych spółek energetycznych poświęcone inwestycjom i innowacjom w sektorze energetycznym oraz zaangażowaniu konsumentów i cyfryzacji sektora. Ministrowie energii będą dyskutować na sesjach ministerialnych na temat transformacji energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego oraz roli i znaczeniu samej MAE. Podczas niedawnej wizyty w Polsce Dyrektora Wykonawczego MAE Fatiha Birola minister Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że właśnie na te kwestie chce położyć szczególny nacisk podczas posiedzenia, któremu będzie przewodniczył. – Chciałbym skupić się przede wszystkim na bezpiecznej transformacji energetycznej. Polska oferuje szczególną perspektywę w związku z odbytą głęboką transformacją sektora energetycznego – wskazał minister. Jego zdaniem transformacja energetyczna powinna mieć na uwadze podejście obejmujące wszystkie paliwa i wszystkie technologie i odzwierciedlać tym samym specyfikę i możliwości krajów członkowskich i stowarzyszonych przy MAE.

Dyrektor Birol podkreślił wówczas znaczenie grudniowego posiedzenia ministerialnego, w którym uczestniczyć będą ministrowie energii z najważniejszych krajów świata i ponad 50 szefów jednych z największych spółek sektora energetycznego. – Z zainteresowaniem śledzę wyzwania, przed którymi stoi polska polityka energetyczna, wsparcie ekspercie jakiego udziela MAE jest formułowane w kontekście świata rzeczywistego i musi brać pod uwagę uwarunkowania poszczególnych krajów. Widzę, że działania Ministra Tchórzewskiego i priorytety MAE są zbieżne w tym zakresie – powiedział.

Podczas posiedzenia Rady Zarządzającej w dniu 9 października w dyskusji na temat współpracy z państwami stowarzyszonymi minister Tchórzewski wskazał na rosnącą rolę państw stowarzyszonych w globalnym rynku energetycznym. – Polska popiera proces pogłębienia współpracy z państwami stowarzyszonymi. Proces ten jest niezbędny dla rozwoju Agencji oraz wzmocnienia jej znaczenia i oddziaływania na arenie międzynarodowej – powiedział minister Krzysztof Tchórzewski przedstawiając stanowisko Polski, w którym wskazał także na konieczność spełnienia przez państwa zainteresowane współpracą z MAE warunków zapewniających korzyści dla obu stron.

źródło: gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ