Partner serwisu
06 grudnia 2019

Minister Kurtyka przewodniczy szczytowi MAE w Paryżu

Kategoria: Aktualności

Określenie priorytetów pracy i analityki Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) na kolejne dwa lata, a także zestawienie priorytetów sektorowych największych przedsiębiorstw energetycznych świata z politykami i planami rządów to główny cel posiedzenia Rady Zarządzającej MAE na szczeblu ministerialnym, któremu przewodniczy minister klimatu Michał Kurtyka. Spotkanie odbywa się w dniach 5-6 grudnia 2019 r. w Paryżu.

Minister Kurtyka przewodniczy szczytowi MAE w Paryżu

Otwierając ministerialny szczyt MAE 2019, minister Michał Kurtyka zwrócił uwagę, że transformacja systemów energetycznych i ochrona klimatu to zadania, które wymagają przemyślanego planu i które nie mogą się odbyć bez sektora energetycznego i inwestycji w infrastrukturę energetyczną.

„Transformacja energetyczna jest niezbędna, ale aby mogła się udać, musi być sprawiedliwa. Tak aby jej koszty były jak najmniej odczuwalne dla społeczeństwa” – zaznaczył.

Minister Kurtyka podkreślił też rolę Międzynarodowej Agencji Energetycznej w tworzeniu i wyznaczaniu  najnowszych kierunków w obszarze energii.

„Dzięki MAE wiemy, jak zapewniać bezpieczeństwo energetyczne. Uczymy się tego dzięki takim publikacjom jak np. „World Energy Outlook”. To, co zawdzięczamy Agencji, to oparta na faktach i bezstronna analiza dot. tematów energetycznych, która pomaga w podejmowaniu rozsądnych decyzji politycznych” – powiedział.

Kobiety w energetyce

Pierwszego dnia posiedzenia w ramach szczytu MEA minister Kurtyka uczestniczył także w spotkaniu „Kobiety w energii: promowanie równego udziału na rzecz przyszłości czystej energii”, podczas którego dyskutowano nt. zwiększenia aktywność kobiet w sektorze energetycznym.

„Wg szacunków Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej liczba miejsc pracy w sektorze OZE wzrośnie z 10,3 mln w 2017 r. do ok. 29 mln w 2050 r. To może być dobra okazja dla kobiet do odgrywania ważnej roli w dążeniu do przekształcenia sektora energetycznego”– zauważył minister.

Energia dla Afryki

Michał Kurtyka, minister klimatu, wziął również udział w dyskusji dot. kontynentu afrykańskiego, w trakcie którego podkreślił, że świat energii przechodzi zasadniczą transformację, a Afryka będzie odgrywać kluczową rolę w tym procesie.

„Afryka, jako jeden z najszybciej rozwijających się rynków energii, stoi w obliczu szybkiego wzrostu zapotrzebowania na energię. Zrównoważony rozwój gospodarczy kontynentu jest niezbędny, aby zaspokoić potrzeby wzrostu populacji” – powiedział.

„Kontynent afrykański ma dostęp do zasobów odnawialnych i gazu ziemnego na wielu obszarach. Obecnie są one jednak wykorzystywane w niewystarczającym stopniu. Wyzwaniem dla rządów jest zwiększenie zaufania do takich inwestycji” – dodał minister.

Technologia wodorowa

Minister klimatu otworzył też spotkanie „Wodór: priorytety krótkookresowe dla rządów i przemysłu”. W opinii ministra Kurtyki wodór jest jednym z rozwiązań energetycznych, które mogą przyczynić się do rozwoju ekologicznego transportu.

„Aby osiągnąć wymagane ograniczenie emisji w sektorze transportu, konieczne jest przejście na odnawialne lub niskoemisyjne nośniki energii. Wodór ma do odegrania istotną rolę w realizacji tego celu” – powiedział.

Spotkania bilateralne

Minister M. Kurtyka podczas szczytu IEA odbył również szereg spotkań bilateralnych m.in. z delegacją USA, Holandii, Singapuru i Japonii. Rozmowy dotyczyły neutralności klimatycznej i sprawiedliwej transformacji, a także współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

Drugi dzień szczytu MAE

Jutro Rada Zarządzająca zajmie się priorytetami prac MAE: tematem wzmocnienia bezpieczeństwa w zmieniających się uwarunkowaniach rynkowych i ryzykach z tym związanych, kwestią transformacji energetycznej oraz współpracą z krajami stowarzyszonymi i przyszłością Agencji.

źródło: gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ