Partner serwisu
21 września 2020

Spotkanie wiceministrów klimatu na zaproszenie Niemiec

Kategoria: Z życia branży

Propozycja Komisji Europejskiej ws. zwiększenia celu redukcji emisji do 2030 r. to temat spotkania Grupy Wyszehradzkiej oraz przedstawicieli Bułgarii i Rumunii z Jochenem Flasbarthem, sekretarzem stanu w Federalnym Ministerstwie Ochrony Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego Niemiec. W rozmowach, które odbyły się 17 września 2020 r., uczestniczył wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Spotkanie wiceministrów klimatu na zaproszenie Niemiec

Polityka energetyczno-klimatyczna UE to jeden z priorytetów polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. W trakcie spotkania strona polska, zarówno w ramach prezydencji, jak i w swoim imieniu, przedstawiła zaniepokojenie przedstawioną przez Ursulę von der Leyen, Przewodniczącą Komisji Europejskiej, propozycją dot. zwiększenia celu redukcji emisji do 2030 r. "co najmniej do 55%".

– Zależy nam na odpowiedzi, w jaki sposób Unia Europejska miałaby zrealizować ten ambitny cel i z jakich narzędzi mamy korzystać – podkreślił podczas spotkania wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński. – Obawiamy się, że bez odpowiedniego wsparcia niektóre państwa członkowskie będą musiały podjąć nieproporcjonalne w stosunku do innych wysiłki – dodał.

Wiceminister zwrócił też uwagę na kluczową rolę Rady Europejskiej w podejmowaniu ewentualnych decyzji dotyczących zmiany celu  na rok 2030. Ponadto, zaznaczył, że dodatkowy wysiłek redukcyjny nie powinien obciążać najuboższych obywateli. Jak zaznaczył wiceminister  Guibourgé-Czetwertyński w rozmowach nie można pominąć ekonomicznych skutków kryzysu COVID-19, który znacznie ograniczył zdolność państw członkowskich do radzenia sobie z wyzwaniami polityki klimatycznej.

źródło: www.gov.pl/web/klimat
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ