Partner serwisu

Elektrownia jądrowa to dobry sąsiad

Kategoria: Elektroenergetyka

Energetyka jądrowa budzi kontrowersje. Wiele osób obawia się negatywnego oddziaływania na środowisko i zdrowie człowieka. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie – elektrownia jądrowa to dobry sąsiad, całkowicie przyjazny otoczeniu. Promieniowanie, które również występuje w naturalnym środowisku, w żaden sposób nie szkodzi zdrowiu człowieka. Ponadto przy produkcji energii z atomu zakłada się, że na pierwszym miejscu stoi bezpieczeństwo, a dopiero w dalszej kolejności produkcja energii.

Elektrownia jądrowa to dobry sąsiad

Elektrownie jądrowe emitują promieniowanie – bardzo mało, ale jednak... Rozważmy więc, czy małe dawki promieniowania są groźne?

Promieniowanie to nieodłączny element naszego środowiska. Było ono, gdy powstawała Ziemia, kiedy kształtowały się pierwsze komórki i jest z nami wciąż, wcale nie z powodu działań człowieka, a wskutek rozpadów jąder atomowych zachodzących przez miliardy lat. Towarzyszy też człowiekowi od pierwszych chwil jego życia, gdy dziecko jeszcze przed urodzeniem otrzymuje promieniowanie w łonie matki, gdy rodzi się i odczuwa promieniowanie z kosmosu i z otaczających go ścian domu i gdy jako niemowlę pije mleko z piersi matki – mleko, w którym znajdują się atomy potasu K-40, promieniotwórczego izotopu, nieodłącznie związanego z mlekiem. Promieniowanie jest nawet w wodzie – nie tylko w wodzie morskiej, ale i w wodzie płynącej z krystalicznie czystych potoków alpejskich.

Cały materiał znajdą Państwo w „Energetyce Cieplnej i Zawodowej” nr 1/2014.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ