Partner serwisu
25 lutego 2021

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba na spotkaniu z Amerykańską Izbą Handlową

Kategoria: Z życia branży

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba uczestniczył w spotkaniu z przedstawicielami Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. Rozmowy, które odbyły się 23 lutego 2021 r., poświęcone były omówieniu obecnych i planowanych zmian w obszarze gospodarki odpadami.

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba na spotkaniu z Amerykańską Izbą Handlową

Jak podkreślił wiceminister Jacek Ozdoba, resort klimatu i środowiska pracuje nad szeregiem zmian i ułatwień w gospodarce odpadami, które dotyczą m.in. systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, Bazy Danych o Odpadach oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

– Aby stan gospodarki odpadami w Polsce stale funkcjonował na wysokim poziomie, niezbędne jest nieustanne prowadzenie prac w tym zakresie. Dzięki kolejnym zmianom wprowadzonym w systemie ROP czy ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie tylko działamy na rzecz usprawniania sytemu gospodarki odpadami, ale przede wszystkim dla poprawy jakości życia Polaków – zaznaczył.

Wiceminister Ozdoba dodał, że resort klimatu i środowiska pracuje również nad zmianami w gospodarce o obiegu zamkniętym (GOZ), które dotyczyć mają m.in. zapewnienia zachęt finansowych dla przemysłu gospodarującego odpadami zgodnie z GOZ.

– Obecnie wsparcie finansowe na działania z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym realizowane jest ze środków publicznych. W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, zgodnie założeniami projektu Umowy Partnerstwa, przewiduje się wsparcie inwestycji w kierunku gospodarki opartej na obiegu zamkniętym, w tym wykorzystania zaawansowanych, przyjaznych środowisku technologii – podkreślił.

Wiceminister klimatu i środowiska dodał też, że priorytetem Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest stworzenie ram prawnych umożliwiających gospodarowanie odpadami zgodnie z GOZ poprzez wypracowanie z sektorem przemysłowym m.in. nowych rozwiązań czy wprowadzenie ułatwień regulacyjnych dla nowej grupy surowców.

źródło: www.gov.pl/web/klimat
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ