Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński o nowej perspektywie finansowej UE
Energia i klimat w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej to główny temat debaty „Transformacja energetyczna w Polsce – priorytety”, podczas konferencji „Energia, klimat, budżet. Forum dla nowej perspektywy finansowej UE”, organizowanej przez Forum Energii. W wydarzeniu, które odbyło się 11 marca 2021 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
Jak podkreślił wiceminister Guibourgé-Czetwertyński mapą drogową do przeprowadzenia transformacji sektora energetycznego, w tym wykorzystania funduszy europejskich na ten cel, jest Polityka energetyczna Polski do 2040 r. (PEP2040).
– Kierunek dla transformacji energetycznej Polski został nadany w Polityce energetycznej Polski do 2040 r. W dokumencie zostały sprecyzowane kluczowe obszary inwestycji, które zostały uwzględnione także w Krajowym Planie Odbudowy – wskazał.
Wiceminister wskazał także, że zadaniem rządu jest wsparcie transformacji energetycznej w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej.
– Neutralność klimatyczna jest naszym celem, dlatego stwarzamy odpowiednie ramy dla transformacji naszej gospodarki. Kluczową reformą pozwalającą na rozwój odnawialnych źródeł energii jest ustawa wspierająca morską energetykę wiatrową – mówił.
Wiceminister podkreślił, że Krajowy Plan Odbudowy jest dla Polski bardzo istotny.
– Stoimy przed dużym wyzwaniem jakim jest transformacja energetyczna. W trakcie opracowywania projektów do Krajowego Planu Odbudowy spotykaliśmy się z różnymi instytucjami podległymi, przedsiębiorcami czy organizacjami pozarządowymi, aby sprawdzić nasze możliwości w kontekście transformacji – powiedział.
W trakcie debaty wiceminister wskazał także, że poprawa jakości powietrza jest tematem priorytetowym, dlatego w Krajowym Planie Odbudowy przeznaczyliśmy tak duże środki na ten cel.
Komentarze