Partner serwisu
20 stycznia 2022

Enefit Green wybuduje farmę wiatrową w Finlandii

Kategoria: Z życia branży

Enefit Green, spółka wchodząca w skład grupy Eesti Energia i największy producent energii wiatrowej w krajach bałtyckich, wybuduje farmę wiatrową Tolpanvaara o mocy 72 MW w Finlandii. Wartość inwestycji wyniesie 82,9 mln euro, a proces budowy rozpocznie się w pierwszym kwartale 2022 roku.

Enefit Green wybuduje farmę wiatrową w Finlandii

Farma wiatrowa Tolpanvaara będzie się składać z 13 turbin dostarczonych przez firmę Nordex. Jej uruchomienie planowane jest na koniec 2023 roku. Przewidywany poziom rocznej produkcji energii elektrycznej ma wynieść ok. 250 GWh. Enefit Green nabył projekt Tolpanvaara od fińskiej państwowej spółki zarządzającej lasami Metsähallitus w 2020 roku. Spółka podpisała również długoterminową umowę odkupu energii elektrycznej w modelu PPA (ang. Power Purchase Agreement) obejmującą 60% przewidywanej produkcji farmy Tolpanvaara w ciągu pierwszych siedmiu lat jej działalności.

Inwestycja w Finlandii umożliwi grupie Eesti Energia realizację planu rozwoju produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, w tym, co najmniej podwojenie zainstalowanej mocy wytwórczej do 1 100 MW do 2025 roku. W ubiegłym roku grupa Eesti Energia podjęła decyzje inwestycyjne związane z rozwojem farm wiatrowych o łącznej mocy 190 MW i wartości 228 mln euro.

W Polsce Enefit Green posiada obecnie 19 elektrowni słonecznych o łącznej mocy nieco ponad 18 MW oraz planuje dalsze inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii, które zwiększą moce wytwórcze w kraju. Obecnie, w budowie znajduje się 8 MW fotowoltaiki, a kolejne 6 MW jest w przygotowaniu do decyzji inwestycyjnej. Planowana jest również inwestycja na ponad 40 MW. Enefit Green nieustannie obserwuje oraz optymalizuje plany inwestycji w OZE na wszystkich rynkach, na których funkcjonuje. W Polsce spółka stawia głównie na rozwój w kontekście energetyki słonecznej.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ