Partner serwisu
09 sierpnia 2022

Grupa Ignitis inwestuje w Polsce

Kategoria: Z życia branży

Ignitis Renewables, część międzynarodowej grupy Ignitis, podpisała umowę i rozpoczęła budowę nowej farmy wiatrowej w województwie dolnośląskim o mocy 50 MW. Inwestycja pochłonie ok. 70 mln EUR. Farma wiatrowa ma rozpocząć wytwarzanie energii elektrycznej w IV kwartale 2023 roku, a szacowana produkcja energii ma wynieść ok. 122 GWh rocznie.

Grupa Ignitis inwestuje w Polsce

Farma wiatrowa zlokalizowana w Bąkowie będzie miała 14 turbin wiatrowych o mocy 3,6 MW wyprodukowanych przez międzynarodowego producenta turbin Nordex. Prace budowlane będą prowadzone przez CJR Renewables. Wykonawca ten wybudował również inną farmę wiatrową Ignitis Renewables o mocy 94 MW na Pomorzu, która została uruchomiona pod koniec 2021 roku i jest jedną z największych farm wiatrowych w Polsce. CJR Renewables buduje obecnie także inne farmy wiatrowe w Peru, Kolumbii i Portugalii.

Grupa Ignitis jest jednym z największych koncernów multienergetycznych w regionie Morza Bałtyckiego. Kapitalizacja firmy notowanej na giełdach w Wilnie i Londynie wynosi równowartość ok. 8 mld złotych. Cały portfel zielonych aktywów wytwórczych Grupy Ignitis, obejmujący aktywa operacyjne, aktywa w fazie rozwoju i w budowie, wynosi 1,4 GW.

W Polsce grupa Ignitis, oprócz farmy wiatrowej na Pomorzu, rozwija portfel elektrowni słonecznych o mocy 80 MW oraz projekty typu greenfield o mocy 150 MW. Firma zajmuje się także hurtowym obrotem energią i gazem oraz sprzedażą energii i gazu do klientów końcowych. W ciągu dwóch lat działalności wolumen zakontraktowanej energii i gazu przekroczył już 2 TWh i stale rośnie.

O Ignitis

Grupa Ignitis, posiadająca swoją centralę na Litwie, jest obecna poprzez swoje spółki również w Polsce, Łotwie, Estonii i Finlandii. Większościowym udziałowcem posiadającym 73% udziałów pozostaje państwo litewskie. Grupa specjalizuje się w zielonej energetyce. Jako dostawca energii elektrycznej inwestuje we własne moce wytwórcze oparte na odnawialnych źródłach energii. Wytwarza energię pochodzącą z farm wiatrowych, instalacji fotowoltaicznych, elektrowni wodnej i szczytowo-pompowej. Zgodnie z planami koncernu, do roku 2030 jego zielone moce wytwórcze mają osiągnąć poziom 4000 MW. Na Litwie Ignitis jest motorem rozwoju infrastruktury dla elektromobilności, jak również fotowoltaiki prosumenckiej, w tym mechanizmu prosumenta wirtualnego. Firma inwestuje także w start-upy energetyczne w Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji, Norwegii i Izraelu.

Spółka Ignitis Polska istnieje od 2017 roku, działając początkowo na hurtowym rynku energii. Od 2020 roku obecna jest również na rynku detalicznym, w segmencie sprzedaży energii oraz paliwa gazowego klientom biznesowym. W oparciu o potencjał i doświadczenia grupy, Ignitis w Polsce specjalizuje się głównie w zielonej energetyce. Dostarcza energię elektryczną z gwarancjami pochodzenia, oferuje długoterminowe kontrakty na zieloną energię w ramach umów PPA, jak również inne rozwiązania produktowe, opierające się między innymi na elastycznej formule cenowej, dostosowując się do zmieniającego się rynku oraz wymagań klientów.

źródło: informacja prasowa
Tagi: OZE
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ