Wsparcie kultury, edukacji, sportu i odbiorców wrażliwych społecznie – PGE Energia Ciepła podsumowuje 2022 rok w Trójmieście
PGE Energia Ciepła, z Grupy PGE, kieruje się ideą zrównoważonego rozwoju. Najwyższą wagę przykłada do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw ciepła mieszkańcom, a także do rozwoju ciepłownictwa systemowego, którego wykorzystanie pozytywnie wpływa na jakość powietrza i środowisko. Działając lokalnie, spółka wspiera także wartościowe inicjatywy i nie jest obojętna na potrzeby społeczne.
Od 50 już lat produkujemy ciepło dla Trójmiasta. Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców i pewność dostaw ciepła. Jesteśmy również odpowiedzialni społecznie , dlatego w wielu obszarach angażujemy się dla dobra wspólnego– powiedziała Elżbieta Kowalewska, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże. - Podejmując decyzje pamiętamy, jak ważny wpływ wywieramy na otoczenie. Dbanie o środowisko, zmniejszanie naszego śladu węglowego i wspieranie społeczności lokalnych dla poprawy jakości życia to także nasza odpowiedzialność – dodała Elżbieta Kowalewska.
Ciepło płynące z sieci ciepłowniczych w Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Rumi i Gminie Kosakowo, a wkrótce także w Redzie, powstaje w wysokosprawnych elektrociepłowniach w Gdańsku i Gdyni, które wyposażone są w wydajne systemy odazotowania i odsiarczania spalin oraz filtrowania pyłów. Ciepło z miejskiej sieci ciepłowniczej jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów ograniczania niskiej emisji, która jest problemem wielu polskich miast. PGE Energia Ciepła dużą wagę przywiązuje do współpracy z lokalnymi samorządami, aby wspólnie poprawiać jakość życia mieszkańców.
Przykładem takiego współdziałania jest projekt „Daj się ogrzać. Przyłącz się do ciepłolubnych”, realizowany wspólnie z OPEC i Miastem Gdynia, a także Gminą Kosakowo. W ramach projektu odbywają się spotkania z zarządcami i administratorami budynków na temat m.in. poprawy efektywności energetycznej, czy praktycznych aspektów podłączenia do sieci ciepłowniczej.
W zakresie działań edukacyjnych programu „Energetyczna Kariera” spółka współpracuje z Zespołem Szkół Energetycznych w Gdańsku, wspierając naukę przyszłych energetyków. W ciągu roku merytorycznie i finansowo pomaga szkole, przekazując także dofinansowanie na zakup pomocy naukowych. Funduje też nagrody finansowe dla najlepszych uczniów, wyłonionych podczas praktyk w elektrociepłowniach. Za te działania w roku 2022 PGE Energia Ciepła została doceniona otrzymując tytuł „Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej".
W minionym roku razem z młodzieżą szkolną z Zespołu Szkół Energetycznych w Gdańsku pracownicy Elektrociepłowni posadzili kolejne drzewa w ramach programu „Lasy pełne energii”. Nowy fragment lasu powstał na terenie Nadleśnictwa Kartuzy, w leśnictwie Kolańska Huta, w Gminie Somonino. Łącznie, w trakcie kilkugodzinnej akcji, posadzonych zostało ok. 7 tys. sadzonek sosny zwyczajnej.
Już ósmy sezon, dzięki kamerom, można było obserwować życie sokołów wędrownych, mieszkających na kominie elektrociepłowni w Gdyni. W 2022 r. odnotowano ponad 150 tys. wejść na podgląd gniazda sokołów, w którym wykluły się cztery pisklaki.
Z kolei na terenie Składowiska Odpadów Paleniskowych w Letnicy stanęła pasieka pszczół. Pszczoły w mieście to nie tylko nowa ekologiczna moda, ale także uzasadnione działanie na rzecz ochrony przyrody. Na dobry początek stanęły ule, które zamieszkuje dzisiaj około 20 tys. tych owadów.
Komentarze