Partner serwisu

Jan Kurp: Potrzebujemy nowych elektrowni węglowych

Kategoria: XVII Sympozjum Energetyka Bełchatów

– Niezbędna jest intensyfikacja wydobycia rodzimych złóż węglowych. Węgiel zapewnia konkurencyjną energię i jest źródłem przewidywalnej produkcji energii. Ze względu na rozwój OZE elektrownie węglowe będą potrzebne w następnych dziesięcioleciach dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii w okresie przebudowy rynku – mówi Jan Kurp, członek Rady Nadzorczej SBB ENERGY, były prezes Południowego Koncernu Energetycznego.

Jan Kurp: Potrzebujemy nowych elektrowni węglowych

Jan Kurp podkreśla, że nowe, wysokosprawne bloki są dostosowane do obecnych wymogów – Budowane jednostki, m.in. te w Jaworznie, dają możliwość spełnienia przyszłych BAT-ów, a dzisiejsza technologia pozwala przystosować bloki do tego, co będzie za 15-20  lat – stwierdza przedstawiciel SBB ENERGY. Dodaje, że elektrownie węglowe są potrzebne KSE do stabilizacji pracy, a w warunkach nagłej utraty mocy z OZE mogą świadczyć w niezawodny sposób usługi systemowe.

– Polsce potrzebny jest plan dla rozwoju energetyki węglowej, który określi, jak paliwo to może się przyczynić do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego, wbrew rozwiązaniom prowadzącym do deindustrializacji Europy – mówi Jan Kurp.

Wypowiedzi pochodzą z debaty zorganizowanej w ramach Sympozjum Energetyka Bełchatów 2015 (7 września 2015).

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ