Partner serwisu
24 maja 2016

Jak ogrzać Polskę?

Kategoria: XXIII Sympozjum Wiosenne Spotkanie Ciepłowników

– W tym pytaniu mieści się wszystko. Trzeba się nad nim pochylić i podjąć działania, by pozyskać rynek wtórny i stworzyć spójną politykę – mówił Marian Babiuch, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.

Jak ogrzać Polskę?

Trzeba inwestować

Wolny rynek energii elektrycznej wymyślili Anglicy, a dzisiaj się od tego odwracają. Pokazuje to, że niezbędna jest interwencja państwa, a jeśli jej nie ma – nie będzie koniecznych inwestycji pozwalających na rozwiązanie ogromnego problemu ze smogiem w tysiącach miejscowości w Polsce.

Jeżeli wykorzystamy w Polsce potencjał kogeneracji, w ciągu 20 lat zaoszczędzimy ok. 120 miliardów złotych na kosztach zewnętrznych, które dzisiaj są pokrywane z budżetu państwa. To przecież jest nasz wspólny interes.

Dzisiaj pracujemy nad wsparciem kogeneracji po 2018 r. Wiemy, że nie tylko wytwarzanie należy wspierać – trzeba stworzyć mechanizm dla rozwoju systemów ciepłowniczych, pozwalający na wyeliminowanie indywidualnego ogrzewania za pomocą pieców i kotłów. Potrzebne są mechanizmy, które będą wymuszały rozwój systemowych rynków ciepła.

Wypowiedzi pochodzą z debaty „Kierunek sieć – czy warto inwestować?”, zorganizowanej w ramach XXIII Wiosennego Spotkania Ciepłowników (Zakopane, 25 kwietnia 2016)

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ