Partner serwisu
30 maja 2016

Inwestowanie bez wsparcia jest opłacalne

Kategoria: XXIII Sympozjum Wiosenne Spotkanie Ciepłowników

– Wsparcie tak naprawdę podnosi nierentowność inwestycji w kierunku rentowności. Były programy z 80% dotacją. Uważam, że tak wysokie wsparcie jest szkodliwe z punktu widzenia efektywności, gdyż powoduje uruchamianie skrajnie nierentownych inwestycji – mówi Andrzej Goździkowski, członek zarządu, dyrektor ds. operacyjnych spółki Energetyka Cieplna Opolszczyzny S.A.

Inwestowanie bez wsparcia jest opłacalne

Na naszym przykładzie od 2-3 lat zdecydowana większość inwestycji w sieci realizowana jest bez wsparcia. Nie można więc obronić tezy, że inwestowanie bez wsparcia jest nieopłacalne. Istnieją przykłady, gdzie wymagany jest niewielki udział wsparcia, bo bez niego te inwestycje by nie powstały, natomiast programy zbyt mocno wspierane są szkodliwe i nie przynoszą niczego dobrego.

Inteligentniej

Mamy duże doświadczenie. W 1994 roku rozpoczęliśmy budowę inteligentnej sieci w Opolu opartej na swobodnie programowanych sterownikach skomunikowanych ze sobą. Od dwudziestu lat doskonalimy te rozwiązania. Myślę, że chyba już nie ma systemów, które nie miałyby elementów inteligentnych sieci. Trzeba pamiętać, że kluczowy jest tutaj element ludzki – to inteligentni ludzie tworzą inteligentną sieć.

Czy potrzebna jest interwencja?

Wspieranie, interwencjonizm ma sens wtedy, gdy uważamy, że model, który wspieramy, ma uzasadnienie. Modelowane w skali kraju rozwiązania systemowe w jednym miejscu wydają się najlepszymi z możliwych, ale w innym mogą już nie spełniać swojej funkcji.

Widzę potrzebę transformacji, także mentalnej, w kierunku nowych rozwiązań. Do wielu kwestii przyzwyczailiśmy się. Myślę, że mimo wszystko powinniśmy widzieć to, co się dzieje na rynku – mieć w ofercie nowe paliwa, nowe rozwiązania dla klientów. Musimy być w interakcji z otoczeniem.

Na zdrowie

Podoba mi się koncepcja inwestowania w otoczenie. Tam, gdzie mniej wydamy, uzyskując to samo, oszczędzimy na wydatkach. Jeżeli wydajemy na ochronę zdrowia więcej niż zainwestujemy w technologię, która nam to umożliwia, to należy to zmienić.  Wydawajmy mniej na technologie, które nie będą rujnowały naszego zdrowia. Jestem za rozwiązaniami optymalnymi dla otoczenia w jakim są lokowane.  Opłaca się inwestować w przedsięwzięcia uzasadnione ekonomicznie – racjonalne inwestowanie w sieci spełnia to kryterium.

Wypowiedzi pochodzą z debaty „Kierunek sieć – czy warto inwestować?”, zorganizowanej w ramach XXIII Wiosennego Spotkania Ciepłowników (Zakopane, 25 kwietnia 2016 r.).

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ