Partner serwisu
03 września 2018

Rozpoczęło się Sympozjum w Bełchatowie

Kategoria: XX Sympozjum ENERGETYKA BEŁCHATÓW

Rozpoczęło się XX Sympozjum Naukowo-Techniczne ENERGETYKA BEŁCHATÓW 2018. Tegorocznej, jubileuszowej edycji wydarzenia przyświeca myśl „Przyszłość będzie tym, co zbudujemy”.

Rozpoczęło się Sympozjum w Bełchatowie

Sympozjum rozpoczął Adam Grzeszczuk, Prezes Zarządu BMP, który wprowadził przybyłych w tematykę tegorocznego spotkania.

W imieniu Gospodarza Honorowego głos zabrał Sławomir Zawada, Prezes Zarządu PGE GiEK SA.

- Pragniemy Państwa serdecznie powitać na największym wydarzeniu energetycznym w Polsce. Nie kryję satysfakcji, że ponownie gościmy Państwa w Bełchatowie, gdzie swoją siedzibę ma PGE GiEK, największa firma z tej branży. Z pewnością rozmowy na temat przyszłości sektora energetycznego w Polsce będą zajmowały najwięcej czasu. Ale czy mogłoby być inaczej? Przecież jesteśmy w takim momencie, gdy bardzo dużo dzieje się na rynku energii, w energetyce. Zmiany prawne, zmiany otoczenia, środowiska, postęp technologiczny, innowacje, nowe inwestycje – to jest rewolucja i tej rewolucji jesteśmy uczestnikami, dbając o to, by przystosować swoje jednostki wytwórcze tak, by mogły sprostać wszystkim wyzwaniom - mówił Sławomir Zawada. - O Sympozjum można wiele powiedzieć, ale trzeba zaznaczyć, że to już instytucja, zakorzeniona w branży energetycznej. Wizja przyszłości branży to coś, co będziemy wypracowywać właśnie w tym miejscu – podkreślił Prezes Zarządu PGE GiEK.

Wierzymy w energetykę

- Wierzę, że w tak profesjonalnym gremium, jakie się tu co roku zbiera, wypracujecie Państwo kierunki, które pozwolą na to, by polska energetyka była dalej rozwijana. Dla nas, samorządu bełchatowskiego, jest to wartość nadrzędna. Energetyką stoimy i w energetykę wierzymy. Dziękuję za zaproszenie, za to, że mogę uczestniczyć w tak prestiżowej i dobrze zorganizowanej imprezie – powiedział z kolei Waldemar Wyczakowski, starosta bełchatowski.

Energetyczny plac budowy

- Patrząc na minione 20 lat... Na bełchatowskich konferencjach wykazywaliśmy się dużą niecierpliwością, ale też dobrym kierunkiem wypracowywania uwag i słusznych wniosków, jak rozwiązywać problemy. Sięgając do historii pamiętam czasy, gdy mocno tupaliśmy nogami, mówiliśmy, że nic się nie buduje. Dziś Polska jest wielkim placem budowy obiektów energetycznych. Jak widać, m.in. te dyskusje powodują, że posuwamy się konsekwentnie do przodu, konsekwentnie realizujemy cele - podkreślał w mowie inauguracyjnej Jacek Janas, Prezes Zarządu TGPE. - W tym roku będziemy dyskutowali, czy będzie atom, w jakim kierunku będziemy dalej rozwijali równowagę energii odnawialnej i energii konwencjonalnej. Życzę, byśmy znaleźli złoty środek dla energetyki – kontynuował J. Janas, mówiąc o energetycznym trójkącie, czyli zrównoważonym rozwoju, bezpieczeństwie energetycznym i ochronie środowiska oraz i idącymi za tym finansowaniu i regulacjach prawnych.

800 uczestników

3-5 września eksperci dyskutować będą o kierunkach rozwoju polskiej energetyki, poruszą najważniejsze zagadnienia związane z perspektywami i wyzwaniami, przed jakimi stoi branża w kontekście zarówno efektywności produkcji, jak i oddziaływania na środowisko, w tym m.in. miksu paliwowo-energetycznego, pakietu klimatycznego czy rozwoju OZE.

Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawują Ministerstwo Energii, Urząd Regulacji Energetyki, NFOŚiGW, Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau oraz Powiat Bełchatowski.

W tegorocznym Sympozjum bierze udział blisko 800 uczestników – przedstawicieli polskich i zagranicznych firm z branży energetycznej oraz ośrodków badawczych i naukowych. Odbędzie się dziesięć paneli tematycznych i trzy debaty, podczas których eksperci poruszą najważniejsze zagadnienia związane z rozwojem branży. Głównym punktem obrad będzie Forum Energetyczne, gdzie zaproszeni goście dyskutować mają nad kierunkami rozwoju polskiej energetyki. Swoje zdanie będą mogli wyrazić wszyscy uczestnicy Sympozjum, którzy poprzez głosowanie odpowiedzą na pytanie: czy zostajemy przy węglu, rozwijamy OZE, decydujemy się na atom, zwiększamy udział gazu czy też stawiamy na energetykę rozproszoną?

80 wystawców

W części wystawienniczej zaprezentuje się blisko 80 wystawców. W programie przewidziane są wycieczki techniczne: zwiedzanie bloku 858 MW w Elektrowni Bełchatów czy wizyta w KWB Bełchatów. Punktem kulminacyjnym będzie wieczorna Gala Energetyki, podczas której wręczone zostaną branżowe nagrody: Klucz Sukcesu, Przyjaciel Redakcji oraz jubileuszowe nagrody Wydawnictwa BMP. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Blue Cafe.

Sympozjum Naukowo-Techniczne ENERGETYKA BEŁCHATÓW to najważniejsze w kraju wydarzenie branży energetycznej i ciepłowniczej. Określane jest mianem „polskiego Power-Gen”. Jego organizatorem jest BMP, wydawca branżowych czasopism, m.in. „Energetyki Cieplnej i Zawodowej”, oraz portali (m.in. kierunekENERGETYKA.pl). W tym roku BMP obchodzi jubileusz 25-lecia działalności.

Honorowym Gospodarzem i Współorganizatorem Sympozjum jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA, lider krajowego rynku energii oraz jedna z największych firm sektora energetycznego w Europie Środkowej i Wschodniej, który ma swoją sedzibę w Bełchatowie, gdzie funkcjonuje największa w Europie konwencjonalna elektrownia węglowa zasilana węglem brunatnym.

fot. Adventure Media
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ