Partner serwisu
04 listopada 2020

Rozpoczęło się XXII Sympozjum ENERGETYKA BEŁCHATÓW

Kategoria: XXII Sympozjum ENERGETYKA BEŁCHATÓW, 4-5 listopada 2020, ONLINE

– Jak wskazuje hasło przewodnie sympozjum – „Energetyka (od)nowa”, w tym roku debaty, rozmowy i wykłady będą koncentrowały się nie tylko na temacie teraźniejszości, ale i na tematyce związanej z wytwarzaniem energii w przyszłości – mówiła Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu PGE GiEK, podczas otwarcia XXII Sympozjum ENERGETYKA BEŁCHATÓW.  

Rozpoczęło się XXII Sympozjum ENERGETYKA BEŁCHATÓW

Europejski Zielony Ład a sytuacja w Polsce? Ambicje klimatyczne EU a krajowe możliwości transformacji. Najnowsze trendy w zakresie odnawialnych źródeł, innowacje, nowoczesne rozwiązania dla energetyki. To kwestie, które zostaną poruszone w trakcie dwudniowego sympozjum, zorganizowanego w tym roku w wersji online.

Program spotkania przybliżył podczas otwarcia Adam Grzeszczuk, prezes BMP Sp. z o.o., który zarysował także ogólną sytuację branży energetycznej w naszym kraju. – Polityka klimatyczna Unii Europejskiej wymusza – również na Polsce – redukcję emisji CO2. Do 2030 będzie to albo 55%, a być może nawet 60% – po to, aby do 2050 r. osiągnąć w pełni neutralność klimatyczną. Koszty polskiej transformacji do 2030 r. to prawie 136 mld euro, przy założeniu, że redukcja będzie na poziomie 55% – mówił prezes BMP.

Tematem wiodącym sympozjum jest przyszłość

– Organizatorzy zadbali, żeby zmiana formuły tego spotkania nie wpłynęła na jakość merytoryczną konferencji – podkreślała w trakcie otwarcia Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu PGE GiEK. – Jak wskazuje hasło przewodnie sympozjum – „Energetyka (od)nowa”, w tym roku debaty, rozmowy i wykłady będą koncentrowały się nie tylko na temacie teraźniejszości, ale i na tematyce związanej z wytwarzaniem energii w przyszłości. Tematem wiodącym sympozjum jest przyszłość. Transformacja sektora i innowacje w branży, które na przestrzeni kilkunastu lat znajdą zastosowanie w naszych aktywach – zaznaczyła prezes PGE GiEK, wskazując, że w każdej debacie tegorocznego spotkania punktem odniesienia będzie zagadnienie transformacji, determinującej obecnie kierunki rozwoju branży. – PGE GiEK jest już w procesie tej zmiany, o czym szczegółowo opowiemy podczas konferencji. Pokażemy, że dbamy o bezpieczeństwo energetyczne kraju, stawiając na 1. miejscu dbałość o środowisko. Jednocześnie intensywnie pracujemy nad projektami, które w przyszłości zastąpią konwencjonalne źródła energii – mówiła Wioletta Czemiel-Grzybowska.

Prezes PGE GiEK przypomniała, że obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad projektem Polityki energetycznej Polski, która określać będzie długoterminową wizję rządu dla sektora energii. – Wizja sprawiedliwej i ewolucyjnej transformacji energetycznej, zawarta w projekcie, powinna stawiać konsumenta w centrum oraz uwzględniać różne punkty startowe państw członkowskich Unii Europejskiej. Wobec tak postawionej tezy, cele polityki klimatyczno-energetycznej powinny brać pod uwagę koszty społeczne i gospodarcze, które będą musiały ponieść regiony UE, których to gospodarki opierają się o produkcję energii na węglu – mówiła W. Czemiel-Grzybowska, dodając, że Komisja Europejska jest gotowa wspierać państwa członkowskie w osiąganiu przez nie neutralności klimatycznej, m.in. za pośrednictwem mechanizmu sprawiedliwej transformacji. – My z tego wsparcia chcemy skorzystać, jednak pamiętać należy, że planując i wdrażając projekty transformacji, tzw. odpowiedzialnego podejścia wymaga również bezpieczeństwo energetyczne, które stanowi jeden z podstawowych elementów warunkujących możliwość zapewnienia każdemu z państw stabilności energetycznej oraz możliwości trwałego i niezakłóconego rozwoju – podkreślała prezes PGE GiEK.

O sympozjum

W programie pierwszego dnia sympozjum znalazło się m.in. FORUM ENERGETYCZNE: Europejski Zielony Ład a sprawa polska, PANEL I: Odnawialne źródła energii i innowacje w energetyce, PANEL II: Ochrona środowiska w energetyce, DEBATA: Innowacje w energetyce. 

Dzień drugi to DEBATA: Transformacja polskiej energetyki, PANEL III: Inwestycje, PANEL IV: Modernizacje.

XXII Sympozjum Naukowo-Techniczne odbywa się w dniach 4-5 listopada 2020 w wersji online. Gospodarzem Honorowym wydarzenia jest PGE GiEK. Organizatorem – tradycyjnie firma BMP, wydawca czasopisma „Energetyka Cieplna i Zawodowa” i portalu branżowego www.kierunekENERGETYKA.pl.

fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ