Partner serwisu
06 listopada 2020

Zakończyła się XXII Konferencja ENERGETYKA BEŁCHATÓW

Kategoria: XXII Sympozjum ENERGETYKA BEŁCHATÓW, 4-5 listopada 2020, ONLINE

Tegoroczna edycja była wydarzeniem zgoła innym niż poprzednie eventy. Wydarzenie tradycyjnie organizowane na początku września w Bełchatowie tym razem musiało odbyć się w sieci.

Zakończyła się XXII Konferencja ENERGETYKA BEŁCHATÓW

3 debaty, 4 sesje tematyczne, 23 referaty, 39 prelegentów i łącznie prawie 800 czestników - tak w liczbach przedstawia się XXII Konferencja ENERGETYKA BEŁCHATÓW, tym razem w wydaniu online.

Zielony Ład i transformacja

Pierwszego dnia sympozjum uczestnicy mieli okazję obserwować panele dotyczące Europejskiego Zielonego Ładu, neutralności klimatycznej, odnawialnych źródeł energii, ochrony środowiska oraz nowoczesnych technologii wykorzystywanych w energetyce. Tradycjnie wydarzenie otworzył Adam Grzeszczuk, Prezes Zarządu BMP, wydawca magazynu "Energetyka Cieplna i Zawodowa".

– Wrześniowe sympozjum to największe biznesowe spotkanie energetyków w kraju. Regularnie uczestniczy w nim ponad 800 przedstawicieli kadry inżynierskiej elektrowni, elektrociepłowni i firm z otoczenia energetyki. Jestem przekonany, że mimo tej niezwykłej formuły, w części merytorycznej sprostamy państwa oczekiwaniom – powiedział podczas otwarcia Adam Grzeszczuk, prezes zarządu firmy BMP, która jest organizatorem wydarzenia.

 Podczas swojego wystąpienia przedstawił również założenia programowe tegorocznej konferencji i wygłosił prezentację o najważniejszych wyzwaniach polskiej energetyki, będącą wstępem do dalszej dyskusji.

Podczas otwarcia nie mogło też zabraknąć wystąpienia przedstawiciela Honorowego Gospodarza PGE GiEK S.A.

– Jak wskazuje hasło przewodnie tegorocznego wydarzenia - Energetyka (Od)Nowa – debaty, rozmowy i wykłady koncentrować się będą nie tylko na teraźniejszości, na tematyce związanej z wytwarzaniem energii. Tematem wiodącym tegorocznego sympozjum  jest przyszłość - transformacja sektora i innowacje w branży, które na przestrzeni kilkunastu lat znajdą zastosowanie w naszych aktywach – powiedziała podczas otwarcia sympozjum Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. – Cele polityki klimatyczno-energetycznej powinny brać pod uwagę koszty społeczne i gospodarcze, które będą musiały ponieść regiony UE, których gospodarka opiera produkcję energii na węglu. Komisja Europejska jest gotowa wspierać państwa członkowskie w osiąganiu przez nie neutralności klimatycznej między innymi za pośrednictwem mechanizmu sprawiedliwej transformacji. My z tego wsparcia chcemy skorzystać, jednak należy pamiętać, że planując i wdrażając projekty transformacji, odpowiedzialnego podejścia wymaga również bezpieczeństwo energetyczne, które stanowi jeden z podstawowych elementów warunkujących możliwość zapewnienia każdemu z państw stabilności energetycznej oraz możliwości trwałego i niezakłóconego rozwoju – powiedziała Wioletta Czemiel-Grzybowska

Po oficjalnym otwarciu, nastąpiła uroczystość wręczenia (zdalnie) statuetki gratulacyjnej z okazji jubileuszu 70-lecia istnienia firmy ENERGOPOMIAR.

– Bełchatowskie sympozjum jest jedynym oficjalnym, urzędowym odnotowaniem tak pięknego jubileuszu ENERGOPOMIARU – powiedział podczas otwarcia konferencji prezes Adam Smolik, który odebrał pamiątkową statuetkę z okazji 70-lecia gliwickiej spółki. – Kiedy jeszcze w ubiegłym roku planowaliśmy obchody jubileuszu nie sądziliśmy, że rok 2020 okaże się tak nieprzewidywalny. W tym roku nie mogliśmy zorganizować obchodów jubileuszu dla klientów i partnerów firmy. Przełożyliśmy na rok 2022 konferencję Zakładu Techniki Cieplnej, która miała być miejscem uroczystego spotkania z partnerami firmy. Nie mogliśmy też świętować w gronie obecnych i emerytowanych pracowników – mówił Adam Smolik.

Referat wprowadzający i dzień pierwszy

Pierwszy referat, o tytule „Transformacja polskiej energetyki”, wygłosił prof. Wojciech Nowak, Dyrektor Centrum Energetyki AGH. Przedstawił on szerokie tło i realia, w których obecnie znajduje się energetyka w Polsce. Wystąpienie stanowiło wprowadzenie do całej konferencji, do dyskusji na temat obecnego procesu transformacji.

Forum Energetyczne było sfokusowane na zagadnieniu Europejskiego Zielonego Ładu i wynikających z niego konsekwencji dla polskiej energetyki. Po dyskusji ekspertów słuchacze mieli okazję wysłuchać referatów technicznych w panelach o odnawialnych źródłach energii i ochronie środowiska. Zwieńczeniem pierwszego dnia była debata „Innowacje w energetyce”, podczas której rozmawiano o wizji energetyki przyszłości i celu, do którego obecnie dążymy, przy wykorzystaniu najnowszych technologii.

Dzień drugi

Drugi dzień konferencji poświęcony był kwestiom, jak obecnie wygląda i jak będzie wyglądał proces transformacji polskiej energetyki. Spotkanie rozpoczął referat prof. Krzysztofa Badydy z Politechniki Warszawskiej, który opowiedział o najbliższej perspektywie zmian w energetyce. Tematyka ta została pogłębiona w debacie ekspertów Transformacja Polskiej Energetyki. Po dyskusji odbyły się 2 panele technicze, o inwestycjach i o modernizacjach, podczas których przedstawiciele branży opowiadali o tym, jakie działania inwestycyjne trwają obecnie w polskich spółkach, jakie rozwiązania techniczne i technologiczne warto zastosować.

***

XXII Sympozjum Naukowo-Techniczne Energetyka Bełchatów odbyło się w dniach 4-5 listopada 2020 w wersji online. Gospodarzem Honorowym wydarzenia jest PGE GiEK. Organizatorem – tradycyjnie firma BMP, wydawca czasopisma „Energetyka Cieplna i Zawodowa” i portalu branżowego www.kierunekENERGETYKA.pl.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ