ITC PW patronem naukowym wydarzenia
Instytut Techniki Cieplnej im. Bohdana Stefanowskiego Politechniki Warszawskiej objął XXVIII Wiosenne Spotkanie Ciepłowników, odbywające się 12-14 lipca 2021 roku w Zakopanem patronatem naukowym.
Pomysłodawcą, organizatorem i fundatorem Instytutu był Profesor Bohdan Stefanowski. Jego ideą było stworzenie placówki naukowo-badawczej opartej na dwóch podstawowych filarach techniki cieplnej: ciepła i chłodu. W roku 1961 decyzją Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego powołano „Instytut Techniki Cieplnej w organizacji”, a w roku 1963 ostatecznie nadano Instytutowi statut i powołano na jego dyrektora Profesora Stanisława Andrzejewskiego. Od tego czasu Instytut Techniki Cieplnej jest ważnym ośrodkiem badawczym, aktywnie uczestniczącym w rozwoju polskiej energetyki i ciepłownictwa.
Obecnie Instytut zatrudnia ponad 50 osób na etatach naukowo-badawczych, w tym 9 profesorów. Spektrum problematyki badawczej i dydaktyki Instytutu Techniki Cieplnej Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej jest bardzo szerokie. W ciągu lat przedmiot zainteresowań naukowych ewaluował i obecnie do najważniejszych kierunków działalności naukowo-badawczej należą badania nowych technologii energetyki konwencjonalnej i niekonwencjonalnej, a szczególnym zainteresowaniem cieszą się takie zagadnienia, jak: konstrukcje i badanie turbin, pomp i kotłów; nowoczesne metody akumulacja ciepła, gospodarka skojarzona w małej i dużej skali; energetyka rozproszona, badania nowoczesnych i ekologicznych technologii energetycznych; oddziaływanie procesów energetycznych na środowisko naturalne; stany nieustalone maszyn i urządzeń energetycznych (modelowanie matematyczne, sterowanie, projektowanie); niekonwencjonalne metody pozyskiwania i konwersji energii, w tym wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
ITC posiada nowoczesne laboratoria w tym laboratorium ogniw paliwowych, gdzie przeprowadzane są doświadczenia oraz prowadzone są badania nad kodami obliczeniowymi, aby wykonywać skomplikowane modele procesów cieplnych i mechanicznych. W roku 2015 zostało utworzone również o laboratorium badawcze dynamiki skraplania aerozoli w obudowie bezpieczeństwa elektrowni jądrowej.
ITC jako jednostka innowacyjna prowadzi szereg badań, czego potwierdzeniem jest otrzymanie wielu grantów badawczych finansowanych ze środków NCN, NCBiR oraz grantów europejskich. Wyniki tych badań są nierzadko są uzyskiwane we współpracy z przemysłem i implementowane w energetyce. Klasycznym przykładem opracowanej technologii dla ciepłownictwa może być opracowana metoda redukcji NOx w kotłach rusztowych.
Celem Instytutu jest również popularyzowanie wyników badań, które nierzadko są uzyskiwane we współpracy z przemysłem polskim oraz zagranicznym przy udziale jednostek badawczych z Europy, Azji i Ameryki Północnej. Osiągnięcia tych wspólnych współdziałań mają swoje odzwierciedlenie także w publikacjach wydawanych w najlepszych czasopismach energetycznych. Instytut Techniki Cieplnej wydaje jeden z wiodących periodyków w swojej branży, który został wprowadzony na listę JCR – Journal of Power Technologies. W skład komitetu redakcyjnego zostali zaangażowani międzynarodowi specjaliści z branży energetycznej.
Kolejnym celem instytutu jest integrowanie potencjału akademickiego, badawczego i ośrodków przemysłowych w ramach specjalistycznych szkoleń. Organizowane szkolenia na potrzeby sektora przemysłowego często umożliwiają wymianę informacji na temat innowacyjnych rozwiązań w diagnostyce oraz umożliwiają polskiemu sektorowi energetycznemu adaptacje metod stosowanych na świecie; opracowywane są wspólne programy naukowo-badawczych umożliwiające poprawę sytuacji w branży.
Komentarze