Nowy stary energetyczny świat
prof. dr hab. inż. Maciej Kaliski
Akademia Górniczo-Hutnicza, Kraków
dr inż. Andrzej P. Sikora
Instytut Studiów Energetycznych Sp. z o.o.
W pierwszej części artykułu, opublikowanej w numerze 3/2013 ECiZ, rozważyliśmy futurystyczną, aczkolwiek realną, wizję energetyki i ciepłownictwa. Dziś skonfrontujemy ją z rzeczywistością wplecioną w warunki europejskich wymogów oraz polskiego „podwórka”. Czy po raz kolejny sprawdzi się maksyma: tyle w teorii, a teraz czas na szarą codzienność?

Daniel Yergin,8 prezes Cambridge Energy Research Associates, w swojej książce „The Prize: The Epic Quest for Oil, Money, and Power” stwierdza, że aby być uczestnikiem rynku surowców energetycznych, trzeba mieć albo bardzo dużo pokory albo mieć odpowiednią liczbę lotniskowców we właściwych miejscach globu. Pewnie trzeba i jednego i drugiego. Skoro nie mamy lotniskowców, to z właściwą pokorą musimy podchodzić do tematów energetycznych. A polityka energetyczna musi stać się stabilnym narzędziem i podwaliną gwałtownego rozwoju kraju, który ma aspiracje być tygrysem Europy i szybko przegonić gospodarkę naszych zachodnich sąsiadów z EU-15.
A chodzi tylko o to, aby nam w domach nie zabrakło ciepła…
Autorzy: prof. dr hab. inż. Maciej Kaliski dr inż. Andrzej P. Sikora
Akademia Górniczo-Hutnicza, Kraków Instytut Studiów Energetycznych Sp. z o.o.
fot. www.sxc.hu
Cały materiał znajdą Państwo w magazynie "Energetyka Cieplna i Zawodowa" nr 4/2013 zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej |