To była przystawka. Czas na danie główne
Dobiega końca bieżący okres budżetowy UE, obejmujący lata 2007-2013. Po raz pierwszy w historii unijnej polityki spójności jednym z obszarów objętych dofinansowaniem była energetyka. Rok 2013 to czas podsumowań, wyciągania wniosków i programowania nowej siedmiolatki. Dla sektora energetycznego kończąca się perspektywa finansowa wydaje się zaledwie przystawką w porównaniu ze skalą wsparcia, jakie zostanie mu przyznane w nowym okresie.

Ocena dotychczasowych doświadczeń w odniesieniu do energetyki, typów i poziomu wsparcia, instrumentów oraz efektywności wdrażania powinna stanowić istotny element przy podejmowaniu decyzji o zakresie interwencji w poszczególnych celach tematycznych oraz sposobie jej realizacji. Właściwe zaplanowanie i przygotowanie nowej perspektywy finansowej wymaga współpracy zarówno rządu, samorządów, jak i podmiotów sektora energetycznego oraz organizacji w nim działających. Wyciągnięcie wniosków z bieżącego okresu budżetowego w obszarze wsparcia sektora energetycznego wydaje się niezbędne, by umożliwić wszystkim stronom zainteresowanym poprawą efektywności energetycznej, stanu infrastruktury energetycznej – punktowej i sieciowej oraz racjonalnym rozwojem energetyki odnawialnej w Polsce właściwe podejście do programowania nowego okresu budżetowego UE na lata 2014-2020.
Dla polskich władz, partnerów społecznych i gospodarczych, społeczności lokalnych i całego społeczeństwa będzie to niewątpliwie ogromny skok naprzód w świadomości i wiedzy, a także swoisty test dobrej woli, otwartości i nowoczesności. Nowy okres finansowania UE wymagać będzie bowiem całkowitej zmiany w podejściu do zrównoważonego rozwoju, udziału w tym unijnych funduszy oraz rozumienia współpracy na wielu płaszczyznach i szczeblach funkcjonowania państwa i gospodarki. Czasu na naukę nowego podejścia i wpasowanie się w nowoczesne tory myślenia jest bardzo niewiele. Czy podołamy tym wyzwaniom? Odpowiedź poznamy już w najbliższych latach.
Autor: Magdalena Krauwicka, Koordynator Obszaru Funduszy Europejskich, Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej
Cały materiał znajdą Państwo w magazynie "Energetyka Cieplna i Zawodowa" nr 3/2013 zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej |