Partner serwisu
03 listopada 2023

DSR dla przedsiębiorców i Jednostek Samorządu Terytorialnego

Kategoria: Aktualności

Enspirion, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN, ma sposób na oszczędność dla przedsiębiorców oraz Jednostek Samorządu Terytorialnego. Dodatkowo to także wsparcie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Mowa o usłudze DSR (Demand Side Response), która pozwala zarabiać na gotowości lub rzeczywistym obniżaniu zużycia energii elektrycznej. Liczba firm korzystających z usługi od Enspiriona wciąż rośnie – jest ich już ponad pół tysiąca, a jeszcze przed rokiem było ich o ponad połowę mniej. Nastąpił jednocześnie przyrost zagregowanej mocy w portfelu agregatora o ok. 80 MW.

DSR dla przedsiębiorców i Jednostek Samorządu Terytorialnego

Usługa DSR polega na incydentalnym, czasowym obniżeniu przez końcowych odbiorców ich zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytowego zapotrzebowania na energię w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Przedsiębiorstwa, które podpiszą umowę DSR, otrzymują wynagrodzenie już za samą gotowość. Stawki są atrakcyjne, a w ostatnim czasie znacznie wzrosły. Obecnie czteroletni kontrakt może przynieść przychody w wysokości 1 mln zł za MW redukcji.

 Z usługi DSR korzystają najróżniejsze branże – mówi Grzegorz Wałdoch, dyrektor Biura DSR Enspiriona. – Wśród klientów Enspiriona są nie tylko duże energochłonne przedsiębiorstwa, ale także te mniejsze, które również mogą otrzymywać wynagrodzenie za gotowość do redukcji jak i za samą redukcję mocy. Usługa cieszy się także powodzeniem wśród Jednostek Samorządu Terytorialnego. Od dawna współpracujemy z takimi miastami jak Grudziądz czy Kraków. Kolejne już interesują się tą możliwością wsparcia Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, ale także zdobycia dodatkowego źródła finansowania do swojego budżetu.

Przesunięcie poboru energii

Korzystanie z usługi DSR jest możliwe w przypadku podmiotów, które mają możliwość przesunięcia poboru energii na inne pory dnia lub mogą zredukować swoje zużycie (np. wyłączyć wybrane urządzenia). Umowę zawrzeć można także, kiedy możliwe jest zasilanie awaryjne np. z agregatów prądotwórczych lub magazynów energii. Przedsiębiorcy czy Jednostki Samorządu Terytorialnego wynagrodzenie otrzymują już za samą gotowość do czasowej redukcji poboru energii z sieci nawet w przypadku braku tzw. okresów przywołania.

Informacja z wyprzedzeniem

Jak realizacja usługi DSR wygląda w praktyce? Wezwanie do ograniczenia poboru energii następuje na minimum  8 godzin przed godziną redukcji, a jego wykonanie (zazwyczaj to zaledwie 1 godzina) występuje wyłącznie w dni robocze między godziną 7 a 22. Jak pokazuje wieloletnia praktyka wykonawcy usługi DSR zawsze znajdują obszary, które doskonale nadają się do jej świadczenia.

W trakcie trwania umowy pojawiają się też inne korzyści. Klienci otrzymują też dostęp  do platformy z wizualizacją danych własnego poboru energii w czasie rzeczywistym. Pozwala to na optymalizację kosztów poprzez między innymi unikanie przekroczeń mocy lub wypłaszczanie profilu poboru energii i dzięki temu zmniejszanie opłaty mocowej. Eksperci Enspiriona służą także doradztwem jeśli chodzi kwestie efektywności energetycznej. A o to warto zadbać, bo jej poprawa może także znacznie obniżyć bieżące rachunki. Dodatkowo aktywny udział w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego kraju potwierdzony jest godłem „Wspieramy bezpieczeństwo energetyczne Polski”, które otrzymuje dany klient.

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ