Partner serwisu
01 grudnia 2023

Raportowanie ESG to wymóg UE

Kategoria: Aktualności

Raportowanie w zakresie ESG będzie dotyczyło całego procesu biznesowego (łańcuch wartości), tj. od wydobycia, przez produkcję i dostawę (łańcuch dostaw), po utylizację oraz wymagało przekazywania informacji w zakresie strategii zrównoważonego rozwoju także od dostawców.

Raportowanie ESG to wymóg UE

Obligatoryjna sprawozdawczość przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju jest określona w dyrektywie 2022/2464 w sprawie sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (tzw. dyrektywa CSRD). Dyrektywa CSRD odnosi się do ESG – czyli ochrony środowiska, czynników społecznych i z zakresu praw człowieka oraz ładu korporacyjnego. Raportowanie będzie odbywać się według jednolitego standardu opracowanego przez Komisję Europejską (tzw. ESRS, czyli Europejskie Standardy Raportowania Zrównoważonego Rozwoju).

– Pojęcie ESG jest bardzo obszerne i dotyczy szczegółowych kryteriów w aspekcie środowiska, społeczeństwa i praw człowieka oraz ładu korporacyjnego. Wskaźniki wrażone w tych 3 literkach E, S i G, czyli Environmental, Social and Governance, służą do oceny wpływu przedsiębiorstwa – jaki ma na społeczeństwo oraz na prawa człowieka, a także na środowisko – powiedziała serwisowi eNewsroom.pl dr Julia Wojnowska-Radzińska z Kancelarii Henclewski & Wyjatek podczas II Kongresu ZPPHiU i PSNPH. – Jednocześnie te wskaźniki służą również do oceny czy przedsiębiorstwo prowadzi działalność w sposób zrównoważony, transparentny i etyczny. Raportowanie w zakresie zrównoważonego rozwoju będzie obowiązkowe od roku 2024, a następnie w latach 2025-2026 dla spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a od 2026 także dla spółek nienotowanych, które spełniają dwa z określonych dowolnie kryteriów wyrażonych w dyrektywie CSAD. Raportowanie w zakresie zrównoważonego rozwoju będzie wdrażało zasady gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym funkcjonują różne przedsiębiorstwa – zarówno spółki akcyjne, jak i spółki z o.o., a także mali i średni przedsiębiorcy, którzy występują w roli dostawców – wyjaśnia dr Wojnowska-Radzińska.

Więcej TUTAJ

źródło: Newsroom
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ