Partner serwisu
11 września 2014

Tadeusz Witos: Są trzy podstawowe problemy przy budowie nowych mocy

Kategoria: XVI Sympozjum Energetyka Bełchatów

Prace inwestycyjne i modernizacyjne w elektrowniach należących do grupy PGE GiEK SA idą pełną parą. O stanie ich zaawansowania, a także o barierach, jakie stoją przed realizującymi je powiedział w czasie FORUM ENERGETYCZNEGO XVI Sympozjum Naukowo-Technicznego ENERGETYKA BEŁCHATÓW 2014 wiceprezes Tadeusz Witos.

Tadeusz Witos: Są trzy podstawowe problemy przy budowie nowych mocy

– Jesteśmy w końcowej fazie modernizacji bloków w Bełchatowie. Odbywa się rozruch bloku 11. W styczniu rozpoczęliśmy budowę dwóch bloków w Opolu. W lipcu podpisana została umowa na budowę bloku w Turowie. Budujemy blok gazowy w elektrowni Gorzów. Przed nami decyzja o ewentualnej modernizacji trzech bloków w Turowie – wyliczył Tadeusz Witos, prezes ds. rozwoju PGE GiEK SA.

Przedstawiciel największego koncernu energetycznego w Polsce podał, z jakimi głównymi problemami spotykają się realizujący inwestycje w nowe moce: – Po pierwsze brak znajomości prawa, które będzie obowiązywać w najbliższych latach – np. niejasności związane ze wsparciem produkcji w oparciu o gaz czy OZE. Druga przeszkoda to czasochłonność związana z procedurami postępowań przetargowych, prowadzonych według ustawy zamówień publicznych – w przypadku Opola procedura przetargowa trwała 2,5 roku. I trzecia bariera – protesty ekologów. Było ich wiele i znacząco opóźniały realizację projektów.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ