Gaz LNG rozgrzeje polskie kaloryfery, dzięki partnerstwu firmy Elenger i IGCP
Elenger łączy siły z Izbą Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie (IGCP), by przyspieszyć transformację polskiego ciepłownictwa. Skroplony gaz ziemny (LNG), dostarczany autocysternami wraz z niezbędną infrastrukturą, otwiera nowe możliwości dla małych i średnich ciepłowni, szczególnie tych oddalonych od gazociągów. To szansa na zastąpienie węgla czystym paliwem i skuteczne obniżenie emisji.

Polskie ciepłownictwo, obsługujące 52% gospodarstw domowych, czyli 15 mln Polaków, stoi przed dużym wyzwaniem. Do 2050 roku będzie musiało przejść transformację w kierunku ekologicznych źródeł energii − tymczasem węgiel stanowi ponad 60% w strukturze paliw wykorzystywanych w ciepłownictwie systemowym. Ponadto obecnie ok. 80% systemów ciepłowniczych nie spełnia warunku tzw. efektywnego systemu ciepłowniczego, co ogranicza wielu przedsiębiorstwom rozwój i dostęp do finansowania.
Według ekspertów to gaz ziemny stanie się kluczowym paliwem przejściowym, które pozwoli w perspektywie 2050 r. stać się firmom ciepłowniczym neutralnymi klimatycznie. Należy pamiętać, że nie wszystkie zakłady mają dostęp do gazociągu. Istnieje jednak rozwiązanie tego problemu – gaz LNG.
Elenger, największy prywatny koncern energetyczny w regionie bałtycko-fińskim, dołączył do IGCP, by wspierać modernizację polskiego sektora ciepłowniczego właśnie poprzez zastosowanie skroplonego gazu ziemnego (LNG). Partnerstwo to jest szczególnie istotne dla mniejszych ciepłowni, które zmagają się nie tylko z brakiem dostępu do sieci gazowych, ale także z trudnymi do udźwignięcia kosztami transformacji energetycznej, szacowanymi przez wielu ekspertów na nawet 400 mld zł dla całego sektora. Co warto podkreślić, według najnowszego raportu URE „Energetyka cieplna w liczbach”, w 2023 roku miał miejsce wzrost kosztów działalności przedsiębiorstw ciepłowniczych, do czego przyczyniły się między innym rosnące ceny uprawnień do emisji CO2, co pokazuje bezzwłoczną potrzebę zmian.
Gaz LNG, dzięki możliwości transportu autocysternami i dzierżawie stacji regazyfikacji od firmy Elenger, jest alternatywą dla węgla – zwłaszcza tam, gdzie budowa gazociągu byłaby zbyt droga lub wręcz niemożliwa. Gaz ziemny schłodzony do temperatury -162°C staje się cieczą i zajmuje 600 razy mniejszą objętość, dzięki czemu można go transportować autocysternami w dowolne miejsce, by tam po ogrzaniu (regazyfikacji) uzyskać gaz wysokometanowy, identyczny jak ten z tradycyjnej sieci. To rozwiązanie umożliwia dekarbonizację, przyczyniając się do redukcji smogu.
„Partnerstwo z Izbą Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie, która od lat wyznacza standardy w modernizacji sektora, to dla nas nowy rozdział. Dzięki naszej stabilnej pozycji oraz doświadczeniu w dostawach LNG i budowie stacji regazyfikacji, które finansujemy, możemy wspierać małe ciepłownie, oferując im szybki dostęp do niskoemisyjnego paliwa” – mówi Marius Kairys, prezes zarządu Elenger Sp. z o.o. „Razem z IGCP pokazujemy, że transformacja jest możliwa dla wszystkich, nie tylko dla największych graczy” – dodaje.
IGCP zyskała w firmie Elenger partnera, który wnosi nie tylko technologię, ale i elastyczne podejście do współpracy. Izba, reprezentująca 250 przedsiębiorstw ciepłowniczych, od lat aktywnie wspiera sektor w dostosowaniu do unijnych wymogów środowiskowych, promując innowacyjne rozwiązania i efektywne zarządzanie energią.
Elenger, po przejęciu pod koniec 2024 roku EWE w Polsce za ponad pół miliarda złotych, jest drugim co do wielkości prywatnym operatorem sieci gazowej w Polsce. Z własną flotą autocystern LNG i doświadczeniem w budowie stacji regazyfikacji, firma oferuje rozwiązania, które mogą wspomóc nie tylko ciepłownictwo, ale i kogenerację, łącząc produkcję ciepła i prądu w sposób efektywny i ekologiczny. To partnerstwo otwiera drzwi do czystej przyszłości polskich ciepłowni i życia bez smogu dla milionów Polaków.
Komentarze