Partner serwisu
07 maja 2025

Polenergia szykuje się do uruchomienia swojej największej farmy fotowoltaicznej Szprotawa

Kategoria: Aktualności

Polenergia rozpoczęła rozruch technologiczny największej farmy fotowoltaicznej w swoim portfelu. Projekt o mocy 67 MW zlokalizowany jest w gminach Szprotawa oraz Niegosławice w woj. lubuskim. Po otrzymaniu koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej z nowego obiektu łączna moc farm fotowoltaicznych należących do Polenergii wyniesie 149 MW.

Polenergia szykuje się do uruchomienia swojej największej farmy fotowoltaicznej Szprotawa

Rozruch technologiczny farmy Szprotawa jest możliwy po podaniu napięcia na instalacje. Celem jest sprawdzenie paneli fotowoltaicznych, inwerterów oraz stacji transformatorowych, a także połączeń kablowych. Do Urzędu Regulacji Energetyki został złożony wniosek o wydanie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej. Proces udzielania koncesji może potrwać od kilku do kilkunastu tygodni.

- Szprotawa będzie największą inwestycją fotowoltaiczną w Grupie Polenergia. Farma o łącznej powierzchni ponad 76ha zwiększy nasze moce wytwórcze zainstalowane w PV do 149 MW już od drugiego półrocza 2025 roku, a całkowita moc OZE Polenergii wzrośnie do 641 MW. W dynamicznie rozwijającym się regionie lubuskim nowe źródło czystej energii przyczyni się do rozwoju gospodarczego i ułatwi zieloną transformację już działającym tam firmom – mówi Adam Purwin, prezes  Polenergii.

Farma fotowoltaiczna Szprotawa podzielona jest na dwie części (Szprotawa I i Szprotawa II), na które składa się ponad 107 tys. nowoczesnych dwustronnych modułów o łącznej powierzchni ponad 300 tys. m2. Najdłuższe rzędy paneli mają blisko 600 m. Na terenie farm działa 214 falowników (zamieniających prąd stały na prąd zmienny) oraz 10 stacji średniego napięcia (z transformatorami podwyższającymi napięcie generowanego prądu).

-  Lądowe odnawialne źródła energii to budowany przez lata solidny fundament naszego biznesu, na którym dziś możemy opierać dalszy rozwój Polenergii. Zgodnie z przyjętą strategią, nadal zamierzamy umacniać swoją pozycję w tym segmencie poprzez m.in. rozwój wiatrowych i fotowoltaicznych aktywów wytwórczych, ale też wykorzystanie magazynów energii – mówi Łukasz Buczyński, członek zarządu Polenergii odpowiedzialny za m.in. rozwój energetyki lądowej.

Budowa farm Szprotawa I i II trwała od marca do grudnia 2024. Obiekty uzyskały warunki przyłączenia w 2021 roku. W pobliżu farmy fotowoltaicznej znajduje się także należąca do Grupy Polenergia farma wiatrowa Mycielin. To oddzielny podmiot, dysponujący własną infrastrukturą przyłączeniową.

W ramach grupy działa obecnie trzynaście farm wiatrowych i sześć fotowoltaicznych o łącznej mocy wytwórczej na poziomie 574 MW. Po uruchomieniu farm Szprotawa łączna moc lądowych aktywów Polenergii wzrośnie do 641 MW, a liczba farm fotowoltaicznych do ośmiu.

 

źródło: informacja prasowa Polenergia
fot. zasoby autora
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ