NFOŚiGW przedłużył nabór wniosków w programie Kogeneracja dla ciepłownictwa
Przedsiębiorcy z sektora ciepłowniczego dłużej mogą składać wnioski o dofinansowanie w programie Kogeneracja dla ciepłownictwa (część 1). Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przedłużył termin naboru do końca września.

- Program Kogeneracja dla ciepłownictwa promuje wykorzystanie wysokosprawnej kogeneracji w sektorze ciepłowniczym.
- Budżet naboru ze środków Funduszu Modernizacyjnego wynosi 1,075 mld zł.
- Składanie wniosków w naborze jest możliwe od 3 lutego do 30 września 2025 r. lub do wyczerpania środków.
Program skierowany jest do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania ciepła lub wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, realizujących projekt w ramach systemu ciepłowniczego, o zamówionej mocy cieplnej nie mniejszej niż 50 MW.
Dofinansowanie w formie dotacji lub pożyczki można otrzymać na budowę, przebudowę jednostek wytwórczych o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 10 MW, pracujących w warunkach wysokosprawnej kogeneracji, w których do produkcji energii wykorzystuje się:
- ciepło odpadowe,
- OZE,
- paliwa gazowe, mieszanki gazów, gaz syntetyczny, wodór.
Elementem inwestycji mogą być:
- przyłącze do publicznej sieci ciepłowniczej należące do beneficjenta projektu (wytwórcy energii);
- magazyn energii zintegrowany ze źródłem, którego dotyczy wsparcie.
Do dofinansowania kwalifikują się instalacje, z których co najmniej 70% ciepła użytkowego wytworzonego w jednostce kogeneracji w roku kalendarzowym zostanie wprowadzone do publicznej sieci ciepłowniczej.
Szczegółowe informacje na temat naboru: Kogeneracja dla ciepłownictwa. Część 1 - II nabór - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Portal Gov.pl
***
Fundusz Modernizacyjny to instrument finansowy zasilony środkami ze sprzedaży 4,5% ogólnej puli uprawnień do emisji CO2 w ramach unijnego systemu handlu emisjami EU-ETS. Sprzedaż tych uprawnień jest dokonywana w półrocznych transzach przez Europejski Bank Inwestycyjny. Pieniądze te wspierają modernizację systemu energetycznego, poprawę efektywności energetycznej i zeroemisyjny transport w Polsce i 12 innych krajach Unii Europejskiej. Szacuje się, że do Polski z Funduszu Modernizacyjnego w latach 2021-30 może trafić ok. 60 mld zł. Zgodnie z ustawą o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, funkcję Krajowego Operatora Funduszu Modernizacyjnego pełni NFOŚiGW.
Komentarze