Partner serwisu
14 lipca 2025

PSE operacyjnie dołączyły do platformy PICASSO

Kategoria: Aktualności

11 lipca 2025 r. PSE przystąpiły operacyjnie do europejskiej platformy wymiany energii bilansującej z rezerw odbudowy częstotliwości z aktywacją automatyczną (aFRR) – platformy PICASSO. Dzięki temu możliwa będzie transgraniczna aktywacja mocy bilansujących aFRR między Polską a innymi państwami biorącymi udział w platformie PICASSO.

PSE operacyjnie dołączyły do platformy PICASSO

Odbudowa częstotliwości z aktywacją automatyczną – nazywana także regulacją wtórną lub rezerwą minutową automatyczną – służy do przywrócenia częstotliwości w systemie do wartości znamionowej, tj. 50 Hz, po wystąpieniu nieplanowanej zmiany zapotrzebowania lub innego zakłócenia naruszającego równowagę pomiędzy wytwarzaniem i odbiorem energii elektrycznej, poprzez automatyczne dostosowywanie mocy wytwórczej.

Aktywacja mocy bilansujących aFRR dotychczas odbywała się wyłącznie w ramach krajowego regulatora LFC z wykorzystaniem krajowych zasobów świadczących aFRR. Dołączenie do platformy PICASSO umożliwia aktywowanie krajowych mocy aFRR na potrzeby zagranicznych systemów jak również aktywowanie mocy aFRR z zagranicznych systemów na potrzeby krajowego systemu elektroenergetycznego (KSE). Kryterium wyboru w ramach platformy PICASSO danej mocy aFRR do aktywacji jest cena ofertowa energii dostarczonej / odebranej w ramach aktywacji aFRR, przy uwzględnieniu dostępności zdolności przesyłowych dla wymiany energii bilansującej z aFRR. Dołączenie do platformy PICASSO zwiększa bezpieczeństwo dostępu do mocy aFRR oraz powinno przyczynić się do minimalizacji kosztów aktywacji aFRR w skali wszystkich operatorów działających operacyjnie w platformie. Otwiera również dostęp do rynków zagranicznych dla dostawców usług bilansujących przyłączonych w KSE i możliwość konkurencji z podmiotami dostarczającymi aFRR z innych krajów UE. Oprócz PSE operacyjnie do platformy dołączyli dotychczas operatorzy systemów przesyłowych z 16 państw: Austrii, Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Słowacji, Włoch.

Dołączenie do PICASSO stanowi wypełnienie obowiązku wynikającego z art. 21 Rozporządzenia Komisji (EU) 2017/2195 z dnia 23.11.2017 r. ustanawiającego wytyczne dotyczące bilansowania (Guideline on Electricity Balancing, EBGL). 

źródło: PSE
fot. 123rf
SempreFudelisVictoria
2025-07-15
W "zdrowym" ukladzie wspołpracy połączonych systemów elektroenergetycznych, zawsze wymagano wydolności ARCM, czyli regulacji wtórnej, kontroli częstotliwości i mocy czynnych na liniach wymiany. Jak w krajach sąsiednich dominują źródła pracujące "na sztywno" (FW i PV), a nie ma mocy regulacyjnych, to wydaje się Rozporządzenie KE UE, że Polska która ma takie moce regulacyjne (jeszcze), ma świadczyć taką usługę. W ten sposób sąsiedzi zajeżdżą nasze stare bloki regulacyjne, szarpane sygnałami nadążnymi, bo wiatr i słońce nie dają się regulować. O emisyjności jakoś to Rozporządzenie nie wspomina ????
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ