Partner serwisu
01 czerwca 2015

Towarowa Giełda Energii uruchomi RRM TGE

Kategoria: Aktualności

Towarowa Giełda Energii uzyskując status RRM zaoferuje usługę raportowania członkom giełdy oraz pozostałym zainteresowanym podmiotom.

Towarowa Giełda Energii uruchomi RRM TGE

Raportowanie będzie realizowane poprzez dedykowany system RRM TGE w formacie ustalonym w aktach wykonawczych i w standardzie zgodnym z ARIS (ACER REMIT Information System), jest centralnym systemem informatycznym ACER, przetwarzającym dane związane z REMIT.TGE zaprojektowała i przygotowała do wdrożenia specjalną aplikację RRM TGE, za pomocą której będzie możliwe wykonywanie obowiązków zgodnie z art. 8 REMIT w imieniu i na rzecz uczestników obrotu na hurtowych rynkach energii elektrycznej i gazu. System RRM TGE umożliwi bezpieczne i efektywne raportowanie danych transakcyjnych:

  • raportowanie zleceń i transakcji zawieranych z pośrednictwem zorganizowanych platform obrotu (od 07.10.2015);
  • raportowanie transakcji zawieranych OTC (od 07.04.2016);
  • backloading kontraktów zawartych przed wejściem w życie obowiązku raportowania dla danej kategorii kontraktów (07.10.2015 - 07.07.2016).

Rozpoczęcie raportowania transakcji poprzez RRM TGE wiąże się m.in. z zawarciem przez uczestnika rynku umowy z TGE o świadczenie usług raportowania.

TGE posiada wdrożoną w lutym 2014 platformę transparentności tj. Giełdową Platformę Informacyjną GPI, która została uznana przez ACER za jedną z 9 tego typu platform w Europie. GPI jest miejscem publikacji uporządkowanych i transparentnych danych dotyczących systemu elektroenergetycznego w Polsce, jak również miejscem do publikowania informacji wewnętrznych zgodnych z zapisami art.4 Rozporządzenia Komisji Europejskiej REMIT poprzez dedykowany w tym celu system raportowania ważnych informacji transakcyjnych WIT, dotyczących planowanych i nieplanowanych dostępności mocy wytwórczych, a docelowo także dostępności urządzeń odbiorczych, czyli wszelkich informacji mogących mieć wpływ na poziom cen na hurtowym rynku energii oraz na podejmowanie decyzji handlowych przez uczestników rynku energii.

Źródło: TGE

fot. freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ