Partner serwisu
04 stycznia 2016

ABB ogranicza przerwy w dostawie energii elektrycznej do ułamków sekund

Kategoria: Technologie

Na linii HVDC łączącej Wyspy Alandzkie z kontynentalną częścią Finlandii ABB przeprowadziła udaną symulację rozruchu beznapięciowego (tzw. black-start). Nowa funkcjonalność pomaga zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne oraz ograniczyć emisję dwutlenku węgla.

ABB ogranicza przerwy w dostawie energii elektrycznej do ułamków sekund

ABB, wiodący na świecie dostawca technologii energetyki i automatyki, zainstalowała na zamówienie firmy Kraftnät Åland linię wysokiego napięcia prądu stałego HVDC łączącą leżące na Bałtyku Wyspy Alandzkie z kontynentalną częścią Finlandii. Przed oddaniem linii do użytku ABB z sukcesem przetestowała możliwość tzw. black-startu – kluczową funkcjonalność autorskiej technologii HVDC. W ramach testu we wczesnych godzinach porannych zaopatrzenie w energię elektryczną zostało celowo przerwane, a następnie automatycznie przywrócone za pomocą sekwencji rozruchu beznapięciowego.

Nowa sieć łączy kontynentalną część Finlandii z archipelagiem, który leży pomiędzy zachodnią granicą Finlandii i wschodnią granicą Szwecji. Dzięki temu zintegrowanemu połączeniu energia produkowana z odnawialnych źródeł dociera do 28 tys. mieszkańców Wysp Alandzkich.

– Cieszymy się, że możemy zademonstrować skuteczność działania funkcjonalności „black-startu”, zastosowanej w naszej przełomowej technologii HVDC – mówi Patrick Fragman, dyrektor jednostki biznesu Grid Systems w ABB. – System będzie dostarczał czystą energię i podniesie poziom bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców.

Zastosowana w systemach HVDC Light® funkcjonalność typu „black-start” umożliwia skrócenie czasu przywrócenia dostaw energii elektrycznej do ułamków sekundy. Dzieje się tak poprzez kontrolowane, automatyczne wprowadzenie­ energii elektrycznej do sieci. Nawet w przypadku, gdy połączenie jest nieaktywne, system wyposażony w funkcjonalność „black-startu” może przywrócić dostawy energii w mniej niż pięć minut – o wiele szybciej niż w przypadku innych rozwiązań. Dzięki temu może zastąpić droższe w użytkowaniu i mniej przyjazne dla środowiska generatory prądu.

„Black-start” to jedno z wielu innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez ABB w ramach technologii HVDC Light. Jest ono wykorzystywane w energetycznych połączeniach transgranicznych, integracji odnawialnych źródeł energii, a także w celu zasilania centrów miast i wzmocnienia już istniejących sieci prądu przemiennego.

ABB jako pierwsza opracowała technologię transmisji HVDC ponad 60 lat temu. Zrealizowała ponad 110 tego typu projektów, co przekłada się na 120 GW mocy zainstalowanej i stanowi mniej więcej połowę globalnej bazy. W 1996 roku firma wprowadziła na rynek rozwiązanie w oparciu o przetwornik napięcia (VSC) – HVDC Light. Od tego czasu ABB zrealizowała 17 z 23 projektów wykorzystujących technologię VSC HVDC na całym świecie.

ABB (www.abb.com) jest liderem w technologiach dla energetyki i automatyki, które pozwalają klientom przemysłowym oraz zakładom użyteczności publicznej zwiększyć swoją efektywność, jednocześnie minimalizując oddziaływanie na środowisko naturalne. Grupa ABB zatrudnia około 140 000 pracowników w blisko 100 krajach świata.

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ