Partner serwisu
21 kwietnia 2016

O kogeneracji po raz drugi

Kategoria: Aktualności

13 kwietnia 2016 roku odbyła się druga edycja seminarium „Rozwój inwestycji kogeneracyjnych w Polsce”. Wydarzenie było zorganizowane w ramach Międzynarodowych Targów Energii ze Źródeł Odnawialnych i Efektywności Energetycznej „InEnerg 2016”.

O kogeneracji po raz drugi

Na seminarium poruszono najistotniejsze kwestie związane z rozwojem inwestycji, rozpoczynając od jednostek mikrokogeneracyjnych, a kończąc na dużych blokach energetycznych. Zasadniczą kwestią jest określenie wsparcia dla kogeneracji w perspektywie długoterminowej. Przypomnijmy, że obecny system żółtych i czerwonych certyfikatów wygasa z końcem roku 2018, a kwestia kogeneracji gazowej nie została uregulowana w ustawie OZE. Uczestnikom naszego szkolenia nasuwały się oczywiste pytania: jak będzie wyglądał system wsparcia po roku 2018?, czy zostaniemy przy certyfikatach, czy może wprowadzimy system aukcyjny?

Omówiono również konkursy na dofinansowanie kogeneracji w perspektywie na lata 2015-2020, a temat horyzontalnej pomocy publicznej jak zawsze wywołał dyskusję na sali. Przypomnijmy, że kogeneracja z biogazu czy biomasy traktowana jest jako OZE, więc ciekawym zagadnieniem była analiza opłacalności inwestycji w systemie aukcyjnym.

Technologię w dużej skali zaprezentowali Pan Adam Kampa z firmy Fortum oraz Pan Marcin Staniszewski z firmy Tauron Ciepło. Nowe inwestycje w obu koncernach potwierdzają, że kogeneracja gazowa oraz wielopaliwowa może być istotną technologią w polskim miksie energetycznym.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za zaproszenie do współpracy firmie REECO Polska, która jest organizatorem targów „InEnerg 2016”.

Organizatorzy podziękowania kierują również do podmiotów zaangażowanych w seminarium, mianowicie: Politechnika Wrocławska, Kancelaria Piszcz Norek i Wspólnicy, TUV SUD Polska Sp. z o.o., Urząd Dozoru Technicznego, Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o., TAURON Ciepło Sp. z o.o., Metropolis Doradztwo Gospodarcze, Mazowiecka Agencja Energetyczna, Centrum Elektroniki Stosowanej Sp. z o.o., Polska Izba Przemysłu Chemicznego, Kancelaria Katana Konsulting Sp. z o.o., Finor Sp. z o.o., Ekonergy Polska Sp. z o.o.

Źródło i fot.: informacja prasowa

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ