Partner serwisu
03 marca 2017

O tym, jak mamy zamknąć wszystkie polskie elektrownie węglowe do 2030 czyli… historia pewnego rysunku

Kategoria: Aktualności

Pojawiło się ciekawe (z wielu względów) opracowanie “A Stress Test for Coal In Europe under the Paris Agreement Scientific Goalposts for a Coordinated Phase-out and Divestment”...

O tym, jak mamy zamknąć wszystkie polskie elektrownie węglowe do 2030 czyli… historia pewnego rysunku

...które wzmiankowane było już na cire http://www.cire.pl/item,142198,1,0,0,0,0,0,climate-analytics-spelnienie-limitow-porozumienia-paryskiego-oznacza-koniecznosc-zamkniecia-wszystkich-elektrowni-weglowych-w-unii-do-2030-r.html.

Teza kolorowego i dopracowanego graficznie propagandowego dokumentu jest dość prosta – w Europie należy zamknąć wszystkie elektrownie węglowe i to właściwie natychmiast – bo do roku 2030, w przeciwnym razie czeka nas kataklizm. O tym ile warte są tezy i wnioski, każdy powinien zdecydować czytając je bezpośrednio, ja chciałbym się skupić na jednym aspekcie – jak można odmiennie rozumieć jedno, ogólnoświatowe porozumienie i jaka jest w tym rola jednego, kolorowego rysunku.

Porozumienie Paryskie (COP 21) – jak rozumiemy wyniki?

Podpisane w końcu 2015 roku przez wszystkie kraje świata w Paryżu, porozumienie COP21, ma dość prosty zapis. Kraje zobowiązują się do ograniczenia wzrostu średniej temperatury naszego globu o 2°C w stosunku do epoki preindustrialnej (a może nawet w przyszłości prac w kierunku ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5°C) w ciągu następnych prawie 100 lat, a każdy z krajów dokona tego w ramach własnych wysiłków (nationaly intended contribution), które mają odzwierciedlać ich aktualne możliwości i chęci.

Pisałem wielokrotnie- nasze (polskie) rozumienie COP21, a europejskie (zielono-klimatyczne) rozumienie COP 21 rozmijają się zupełnie. Ten wpis http://konradswirski.blog.tt.com.pl/cop21-gora-urodzila-mysz-jednak-pr-owo-mozna-oglaszac-sukces/ pokazuje, że już w 2015 pokazywałem właśnie ten, kluczowy rysunek).

Więcej przeczytasz na konradswirski.blog.tt.com.pl

Fot. 123rf

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ