Partner serwisu
12 kwietnia 2017

8 lat w energetyce subiektywnym okiem felietonisty...

Kategoria: Aktualności

Jerzy Łaskawiec – energetyk z ogromnym doświadczeniem, autor felietonów, które publikujemy na portalu kierunekENERGETYKA.pl oraz magazynie "Energetyka Cieplna i Zawodowa". Nakładem BMP ukazał się zbiór felietonów "8 lat w energetyce subiektywnym okiem felietonisty...".

8 lat w energetyce subiektywnym okiem felietonisty...

Niezwykłą przygodę z felietonem Jerzy Łaskawiec rozpoczął 8 lat temu. O swojej karierze zawodowej opowiedział podczas spotkania autorskiego zorganizowanego w siedzibie wydawnictwa.

Z recenzji zbioru felietonów:

Trudno jest znaleźć drugiego energetyka o tak olbrzymi doświadczeniu zawodowym, inżyniera i menadżera z takim dystansem do siebie, energetyki i polityki, który co miesiąc potrafi napisać o tym co ważne. Czytam zawsze z zainteresowaniem i nie zawsze się z Nim zgadzam, ale gdy sięgam po Jego teksty sprzed kilku lat, to biję się w piersi – miał rację.

Janusz Lewandowski, Politechnika Warszawska

Felietony Jurka oddają charakter i osobowość autora. To prawdziwy energetyk „z krwi i kości”, z bogatym doświadczeniem i znajomością branży energetycznej. W swoich artykułach w ciekawy i przystępny sposób porusza istotne problemy dotyczące gospodarki oraz sprawy społeczne. Dużą uwagę poświęca kwestii bezpieczeństwa energetycznego Polski. Felietony prowokują do refleksji nad stanem polskiej energetyki oraz wyzwaniami, jakie stoją przed nią w najbliższej przyszłości.
Wysoko cenię Jurka profesjonalizm i jego wizjonerstwo. 

Marian Babiuch, Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych

Nadrzędnym punktem jego rozważań jest bezpieczeństwo energetyczne państwa i wynikająca z niego ocena aktualnych wydarzeń dotyczących pracy systemu elektroenergetycznego, rezerw mocy, potrzeb inwestycyjnych, wpływu państwa na politykę inwestycyjną właścicieli przedsiębiorstw energetycznych, do polityki personalnej w energetyce włącznie. 

Andrzej Patrycy, ENERGOPROJEKT-WARSZAWA

 

O autorze

Jerzy Mieczysław Łaskawiec

Urodził się 9 sierpnia 1949 r. Jest absolwentem Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki
Wrocławskiej z 1973 r. Kończył również liczne studia podyplomowe na Politechnice Wrocławskiej oraz na
Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W 2011 r. dodatkowo ukończył studia podyplomowe z zakresu
energetyki jądrowej. Obronił w roku 2016 doktorat na Politechnice Wrocławskiej. W latach 1973-2004
był zatrudniony w Elektrowni Turów, gdzie zajmował stanowiska od kierownika wydziału do prezesa zarządu. Przeprowadził gruntowną przebudowę struktur organizacyjnych przedsiębiorstwa Elektrownia Turów.

Wykonał wraz z zespołem w latach 1994-2004 pierwszą na taką skalę całkowitą wymianę 6 bloków energetycznych na najnowocześniejsze w tym czasie na świecie. Zorganizowano wtedy unikalny sposób sfinansowania tak wielkich inwestycji infrastrukturalnych przez pojedyncze przedsiębiorstwo. Od 2004 do 2006 r., po utworzeniu BOT SA (Bełchatów, Opole, Turów), był członkiem zarządu, w tym i prezesem zarządu. Na bazie BOT SA w procesie konsolidacyjnym powstało PGE S.A., największe dzisiaj w Polsce przedsiębiorstwo energetyczne. W latach 2010-2013 był prezesem i dyrektorem generalnym wielkiej Fabryki Kotłów SEFAKO S.A. w Sędziszowie.

Posiada dorobek patentowy z zakresu technologii spalania i ekologii, jest autorem licznych publikacji i felietonów („Energetyka Cieplna i Zawodowa”) w czasopismach branżowych. Wielokrotnie był wykładowcą na studiach podyplomowych organizowanych przez Politechnikę Wrocławską (wykładał z dziedziny Rynki Energii Elektrycznej).
 

Posiada liczne odznaczenia państwowe, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty, Srebrny i Brązowy Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej. Posiada wszystkie odznaczenia Resortowe. Został wyróżniony Złotą Odznaką Politechniki Wrocławskiej. Przez dwie kadencje był przewodniczącym Stowarzyszenia Absolwentów PWr, obecnie
jest wiceprzewodniczącym. Pracował przez kilka lat w Komitecie Energetyki oraz Komitecie Termodynamiki i Spalania przy prezydium Polskiej Akademii Nauk.

Jest żonaty. Żona jest absolwentką Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Mają 3 dzieci i 5 wnuków. Mieszka we Wrocławiu. Hobby to historia wieków średnich – w szczególności dzieje Śląska, architektura krajobrazu, filozofia i mechanizmy polityki realnej.

 

Fot. BMP
 

 

Galeria Spotkanie z Jerzym Łaskawcem

 

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ