Partner serwisu
19 lipca 2017

Większość ciepłownictwa w Polsce jest oparta na węglu

Kategoria: Ciepłownictwo

Polska energetyka w roku 2030 oraz 2050 będzie miejscem wielu zmian. Jest wiele powodów – jednym z nich są kończące się niektóre surowce. Po 2030 roku węgiel brunatny zostanie wyczerpany w ponad 60%, a oparte na węglu brunatnym elektromagnetyka oraz elektrociepłownictwo będą wygaszane ze względu na brak surowca.

Większość ciepłownictwa w Polsce jest oparta na węglu

Węgla jest coraz mniej, o czym świadczy masowo rosnący import oraz spadek produkcji surowca – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Marcin Roszkowski, prezes zarządu Instytutu Jagiellońskiego 

Jest to fizyczna zależność. O kilka punktów procentowych może wzrosnąć zapotrzebowanie na energię elektryczną, co spowoduje impuls na budowę nowych mocy. Węglowe moce będą odświeżane oraz dostosowywane do unijnych dyrektyw BAT-owskich, lecz także będą budowane nowe moce oparte o rozproszone źródła – OZE, morska energetyka wiatrowa, instalacje gazowe itd. Oprócz elektroenergetyki, duży impuls inwestycyjny będzie w ciepłownictwie dlatego, że większość naszego ciepłownictwa jest oparta na węglu. Przez regulacje unijne te instalacje będą zamykane – dodał Roszkowski. 

Więcej do obejrzenia:

 

Źródło: enewsroom.pl

Fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ