Partner serwisu
08 sierpnia 2017

Kolejne środki unijne dla projektów PGE GiEK

Kategoria: Aktualności

Trzy projekty spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) uzyskały dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.  Na realizację zadań, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, otrzymała wsparcie w łącznej wysokości 22,1 mln zł.

Kolejne środki unijne dla projektów PGE GiEK

Dofinansowanie zostało przyznane projektom ciepłowniczym realizowanym w oddziałach PGE GiEK – dwa projekty w Elektrociepłowni Gorzów i jeden w Elektrociepłowni Zgierz, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) na lata 2014–2020.

Otrzymane dotacje pomogą Elektrociepłowni Gorzów w realizacji rozbudowy sieci ciepłowniczej na terenie miasta Gorzowa Wlkp. (kwota dofinansowania 6.398.566 zł) oraz modernizacji sieci ciepłowniczych polegającej na wymianie sieci kanałowych i napowietrznych na sieci w technologii rur preizolowanych w Gorzowie Wlkp. (kwota dofinansowania 7.190.000 zł). Z kolei Elektrociepłownia Zgierz otrzyma 8.550.000 zł na dofinasowanie realizacji projektu wymiany wyeksploatowanych sieci kanałowych na sieci preizolowane.

Warto podkreślić, że na 71 projektów, które mogły ubiegać się o dofinansowanie, jedynie 15 zostało ocenionych pozytywnie, w tym wszystkie 3 projekty PGE GiEK.

– Otrzymane dotacje pozwolą na rozbudowę i modernizację sieci ciepłowniczej w Gorzowie Wielkopolskim i Zgierzu, co poprawi komfort, bezpieczeństwo i pewność dostaw ciepła dla mieszkańców tych miast. To kolejny, wspólny sukces naszych pracowników w zabieganiu o środki unijne. Dotychczas zrealizowaliśmy kilkadziesiąt projektów współfinansowanych ze środków pomocowych. Na wszystkie zadania pozyskano już łącznie 1 mld 202 mln zł finansowania preferencyjnego, w tym 508 mln zł środków bezzwrotnych – mówi Sławomir Zawada, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Uzyskane środki pochodziły z NFOŚiGW w Warszawie, a także wojewódzkich funduszy w Łodzi, Opolu, Wrocławiu, Toruniu, Szczecinie i Zielonej Górze oraz z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, dystrybuowanych przez instytucje krajowe, bezpośrednio z Unii Europejskiej oraz z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

– Finansowanie pozyskano na inwestycje o charakterze proekologicznym, służące poprawie jakości powietrza, m.in. na budowy i modernizacje instalacji odsiarczania i odazotowania spalin, przyczyniające się do znacznego ograniczenia emisji dwutlenku siarki i tlenków azotu. Wśród tych inwestycji były m.in. projekty realizowane w elektrowniach Turów i Bełchatów, w których pozyskane środki stanowiły niemal 50 proc. łącznych kosztów inwestycji – dodał Sławomir Zawada.

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

 

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ