Minister Tchórzewski podpisał dokumenty dotyczące dofinansowania trzech projektów PSE PGE Dystrybucja
- Podpisane dzisiaj umowy są dowodem naszej konsekwencji w działaniach zmierzających do pełnej modernizacji systemu energetycznego i dbałości o środowisko – powiedział minister Krzysztof Tchórzewski podpisując dokumenty dotyczące dofinansowania trzech projektów Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. oraz Polskiej Grupy Energetycznej – Dystrybucja S.A. Spotkanie odbyło się 29 grudnia 2017 roku w Warszawie.
Środki zostaną przekazane w ramach działania 1.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, poddziałania i 1.1.2 Wspieranie projektów dotyczących budowy oraz przebudowy sieci umożliwiających przyłączanie jednostek wytwarzania energii z OZE Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.
PSE S.A. otrzyma dofinansowanie w łącznej wysokości ponad 380 mln złotych na realizację dwóch projektów mających na celu budowę nowych linii oraz rozbudowę i modernizację stacji na terenie województwa dolnośląskiego.
W ramach pierwszego zostanie zbudowana dwutorowa linia 400 kV o długości około 233 km między Mikułową a Czarną wraz z rozbudową i modernizacją stacji w tym ciągu liniowym. Powstanie nowy odcinek dwutorowej linii (ok. 100 km) a także zostanie zmodernizowany kolejny - o długości około 33 km. Planowana trasa przebiega przez obszar 14 gmin województwa dolnośląskiego.
Z kolei „Budowa linii Czarna – Pasikurowice wraz z rozbudową/modernizacją stacji w tym ciągu liniowym” obejmuje budowę dwutorowej linii 400 kV o długości około 133 km, w tym nowy odcinek (ok. 50 km) oraz modernizację odcinka o długości około 33 km. Ta trasa przebiega przez obszar 10 gmin województwa dolnośląskiego.
PGE – Dystrybucja S.A. otrzyma ponad 7,3 mln złotych dofinansowania na przebudowę linii 110 kV relacji Poniatowa – Nałęczów, czyli na odcinku ponad 19 km. Celem projektu jest zwiększenie możliwości przyłączania nowych mocy wytwórczych z odnawialnych źródeł energii do sieci elektroenergetycznej spółki.
Dzięki zwiększeniu możliwości przyjęcia do sieci energii z OZE projekty te przyczynią się do ograniczenia zapotrzebowania na produkcję energii ze źródeł konwencjonalnych, a tym samym wpłyną na zmniejszenie zużycia paliw i obniżenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
Komentarze