Partner serwisu
16 listopada 2018

Działania Ministerstwa Energii na rzecz rozwoju OZE

Kategoria: Aktualności

Dzięki licznym działaniom obecnego rządu udało się nadrobić opóźnienia w sektorze energetyki odnawialnej oraz przyspieszyć jego rozwój.

Działania Ministerstwa Energii na rzecz rozwoju OZE

Ministerstwo Energii przygotowało nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, która weszła w życie 14 lipca 2018 r. (ustawa z 7 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw Dz. U. z 2018 r. poz. 1276). Wprowadziła ona m.in. nowe formy wsparcia wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii - tzw. system taryf gwarantowanych FIT (feed-in-tariff) oraz system dopłat do ceny rynkowej FIP (feed-in premium).

Z systemu FIT mogą korzystać wytwórcy energii elektrycznej z OZE w małej instalacji lub w mikroinstalacji, którzy sprzedają lub będą sprzedawać niewykorzystaną energię elektryczną wyznaczonej spółce obrotu energią. System FIP natomiast przeznaczony jest dla wytwórców energii elektrycznej z OZE, o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW, którzy sprzedają lub będą sprzedawać niewykorzystaną energię elektryczną, do wybranego przez siebie podmiotu.

Stała cena zakupu w systemach FIT/FIP wynosi 90% ceny referencyjnej, określonej na dany rok kalendarzowy w drodze rozporządzenia Ministra energii, obowiązującej na dzień złożenia deklaracji FIT/FIP. Na rok 2018 ceny referencyjne zostały natomiast określone w ostatniej nowelizacji ustawy. Stała cena zakupu podlega corocznej waloryzacji.

System FIT/FIP cieszy się dużym zainteresowaniem, co potwierdza ponad 300 wniosków złożonych do Prezesa URE

Ponadto przepisy nowelizacji ustawy o OZE, mają na celu szybszy rozwój tego sektora. Będzie to możliwe dzięki mechanizmowi zakupu energii elektrycznej w aukcji, w tym i następnym roku kalendarzowym. Działania te umożliwią realizację celu OZE do 2020 roku.

W ramach podejmowanych działań udało się  ustabilizować ceny „zielonych certyfikatów”. Producenci energii odnawialnej w tym roku sprzedają je po cenach niemal trzykrotnie wyższych niż notowane jeszcze w połowie ubiegłego roku.

Właściciele elektrowni wiatrowych doczekali się też jednoznacznego rozstrzygnięcia co do zakresu ich opodatkowania. Od 1 stycznia 2018 r. doszło do „rozgraniczania elementów technicznych od budowli”, za którą podatek od nieruchomości jest należny. Za elementy „techniczne”, w przeważającej części stanowiące o wartości całego obiektu (np. turbinę), podatku nie zapłacą.

Udało się to osiągnąć bez ingerencji w treść jakiejkolwiek ustawy „podatkowej”. Zmianę wprowadza nowelizacja ustawy o OZE oraz niektórych innych ustaw, a dokładnie ustawa Prawo budowlane.

W Ministerstwie Energii trwają również prace analityczne nad systemem wsparcia i zasadami budowy morskich farm wiatrowych. Pozwolą one na przygotowanie założeń i projektu ustawy o morskiej energetyce wiatrowej.

źródło: me.gov.pl
fot. 123rf.com
Katarzyna
2018-11-19
Ten artykuł to jakaś kpina. Wg najnowszego raportu NIK Polsce grożą miliardowe kary za niewykonanie unijnych celów OZE. Działania obecnego rządu doprowadziy do regresu rozwoju OZE. Pełny raport NIK tutaj: https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/zielona-energia-dostala-zadyszki.html
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ