Partner serwisu
19 listopada 2018

Uwagi Konfederacji Lewiatan do nowego prawa energetycznego

Kategoria: Aktualności

Zdaniem Konfederacji Lewiatan: W projekcie konsultowanej ustawy prawo energetyczne nie jest określona odpowiedzialność operatora informacji pomiarowych (OIP) za przekazane z systemu dane do odbiorcy końcowego i innych przedsiębiorstw energetycznych. Nie wiadomo także, co będzie jeżeli operator systemu przesyłowego energetycznego (OSP) nie utworzy centralnego systemu informacji pomiarowych w wymaganym terminie. Wątpliwości budzi też powierzenie operatorowi systemu przesyłowego elektroenergetycznego funkcji operatora informacji pomiarowych.

Uwagi Konfederacji Lewiatan do nowego prawa energetycznego

Kolejna nowelizacja prawa energetycznego dotyczy bardzo wielu spraw, m.in. rozwoju magazynów energii elektrycznej, stosowania taryf, zmian w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Konfederacja Lewiatan odniosła się tylko do nowych regulacji związanych z funkcjonowaniem centralnego systemu informacji pomiarowych.

- Nie jest określona w przepisach również rola i sposób procedowania zgłaszanych reklamacji dotyczących danych pomiarowych. W związku z tym, że w projekcie ustawy nie przewidziano, co się stanie w sytuacji, jeżeli OSP nie będzie w stanie utworzyć centralnego systemu informacji pomiarowych w wymaganym terminie, proponujemy, aby w takim przypadku tryb awaryjny był opisany w przepisach - mówi Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem Konfederacji Lewiatan powierzenie operatorowi systemu przesyłowego energetycznego funkcji operatora informacji pomiarowych stoi w sprzeczności z założeniami ustawy dotyczącymi zachowania konkurencyjności i niedyskryminowanego dostępu do danych wszystkich uczestników rynku energii. I może powodować nieuzasadniony dostęp do danych pomiarowych istotnie wpływających na relacje biznesowe. Rekomendowanym rozwiązaniem byłoby powierzenie funkcji operatora informacji pomiarowych niezależnemu podmiotowi.

- Transformacja energetyczna odbywać się będzie w obszarze sieci dystrybucyjnej: zdecentralizowane wytwarzanie energii, lokalne magazyny, wymiana pomiędzy producentem a konsumentem energii w ramach nowych technologii rozliczeń (np. blockchain), czy ich wirtualne magazynowanie i zużycie. Anachronizmem jest wpisanie konieczności dokonywania pozyskiwania pomiarów tych podmiotów / technologii za pośrednictwem operatora informacji pomiarowych pod karą zagrożoną pozbawieniem wolności do lat 2 - dodaje Daria Kulczycka.

źródło: konfederacjalewiatan.pl
fot. 123rf.com/fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ