Partner serwisu
14 grudnia 2018

COP24: Negocjacje na ostatniej prostej

Kategoria: Z życia branży

– Powinniśmy iść do przodu w pracach nad końcowym dokumentem COP24 – mobilizował Strony podczas czwartkowej sesji plenarnej prezydent COP24 Michał Kurtyka. Negocjacje podczas katowickiego szczytu wchodzą właśnie w decydującą fazę.

COP24: Negocjacje na ostatniej prostej

Sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Michał Kurtyka podczas sesji planarnej zapoznał się z raportami z prac ministrów, którzy w grupach roboczych prowadzili negocjacje nad pakietem wdrożeniowym Porozumienia paryskiego. Grupy te tworzą dwójki ministrów - jeden z kraju rozwiniętego, drugi z państwa rozwijającego się. Każda z par prowadzi negocjacje w innym zakresie tematycznym. Wśród nich znalazły się m.in. finanse, transparencja, adaptacja, globalny przegląd, Dialog Talanoa oraz raport IPCC. Ministrowie z Chile, Egiptu, Finlandii, Gambii, Hiszpanii, Kostaryki, Luksemburga, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, RPA, Singapuru, Szwecji i Wysp Marshalla przekazali, że w każdym z zagadnień odnotowano znaczy postęp, ale w większości nadal pojawiają się rozbieżności między Stronami.

Prezydent COP24 wyraził wdzięczność za zaangażowanie ministrów w działania mające na celu wypracowanie optymalnych rozwiązań.

– Jestem przekonany, że dołożyliście wszelkich starań, by w negocjacjach posunąć się tak daleko jak to było możliwe – stwierdził. Wiceszef resortu środowiska zapowiedział ponadto, że kolejne wersje tekstu pakietu wdrożeniowego Porozumienia paryskiego konsultowane będą ze Stronami na tzw. Sejmikach. Formuła tych spotkań nawiązywać będzie do polskiej tradycji politycznej. – Jest kilka problemów, które nie zostały jeszcze rozwiązane. Musimy podjąć to wyzwanie i iść do przodu. Przygotowujemy wstępną wersję dokumentu końcowego, którego język będzie akceptowalny przez wszystkie Strony - powiedział.

źródło: © cop24.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ