Partner serwisu
08 lipca 2019

PGNiG rozpoczął kolejny odwiert eksploatacyjny w Pakistanie

Kategoria: Z życia branży

Rizq-3 to już trzeci odwiert na złożu Rizq realizowany przez Spółkę. Wydobycie gazu ziemnego w Pakistanie przez PGNiG SA rośnie z roku na rok.

PGNiG rozpoczął kolejny odwiert eksploatacyjny w Pakistanie

Prace realizowane przez Oddział Operatorski PGNiG SA w Pakistanie prowadzone są w obrębie koncesji wydobywczej Rizq – na północ od otworu Rizq-1, który został włączony do produkcji w listopadzie 2016 roku. Rok później wykonano kolejny odwiert – Rizq-2. Obecnie produkcja ze złoża Rizq wynosi 417 tys. m sześc. gazu na dobę (ok. 290 m sześc. na minutę). Teraz spółka Exalo Drilling SA, należąca do grupy Kapitałowej PGNiG, rozpoczyna wiercenie otworu Rizq-3, którego planowana głębokość ma wynieść 3277 metrów.

– Działania w Pakistanie realizujemy zgodnie z planem. Perspektywy popytu na gaz w tym kraju są bardzo obiecujące, co zachęca do rozwijania działalności poszukiwawczo-wydobywczej. Jeszcze w tym roku rozpoczniemy wiercenie kolejnych otworów i włączymy do eksploatacji nowe odwierty – powiedział Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG SA.

PGNiG SA wydobywa w Pakistanie gaz ziemny z dwóch złóż – Rizq i Rehman. Obecnie na złożu Rehman działa pięć odwiertów eksploatacyjnych, a na złożu Rizq – dwa. Gaz z obu złóż jest kierowany do kopalni na koncesji Rehman. Jest to pierwsza kopalnia PGNiG działająca poza granicami Polski (wydobycie w Norwegii Grupa Kapitałowa PGNiG prowadzi z morskich platform).

W Pakistanie PGNiG prowadzi działalność wspólnie z firmą Pakistan Petroleum Ltd. (PPL). Zgodnie z podziałem udziałów i kosztów, na PGNiG, które jest operatorem koncesji, przypada 70 proc. wydobycia, a na PPL – 30 procent.

W 2018 roku produkcja ze złóż Rehman i Rizq przypadająca na PGNiG wyniosła
230 mln m sześc. gazu naturalnego (200 mln m sześc. w przeliczeniu na gaz wysokometanowy). W stosunku do 2017 roku wydobycie wzrosło o 33 procent.

Fot.: 123rf.com zdjęcie ilustracyjne

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ