Partner serwisu
09 lipca 2019

Kolejne elektrownie fotowoltaiczne z wygraną aukcją URE już produkują energię

Kategoria: Z życia branży

Szczecińska firma zajmująca się rozwojem, realizacją, zarządzaniem technicznym i handlowym  w zakresie elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych w Polsce, zakończyła budowę kolejnych sześciu instalacji fotowoltaicznych w różnych częściach kraju.

Kolejne elektrownie fotowoltaiczne z wygraną aukcją URE już produkują energię

Spółka Vortex Energy Polska z końcem czerwca przeprowadziła odbiory, rozruch i rozpoczęła produkcję energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej 5,492 MW. Elektrownie zlokalizowane są w województwach: zachodniopomorskim (Zacisze I, Zacisze II, Dębica), podlaskim (Szczuczyn II), dolnośląskim (Goszcz) i kujawsko-pomorskim (Runowo Krajeńskie).

– Podeszliśmy do realizacji projektów w sposób kompleksowy – przeprowadziliśmy etapy planowania i rozwoju projektów. We własnym zakresie przygotowaliśmy je do udziału w aukcji URE na sprzedaż energii dla instalacji fotowoltaicznych o mocy do 1 MW. Na realizację inwestycji zlokalizowanych w województwie zachodniopomorskim pozyskaliśmy dofinansowanie z funduszy unijnych RPO WZ 20142020, samodzielnie przechodząc przez procedury aplikacyjne. W przypadku inwestycji Goszcz, Runowo Krajeńskie i Szczuczyn II, Vortex był także generalnym wykonawcą robót budowlanych. – opowiada Aleksandra Józefiak, Kierownik Działu Rozwoju Projektów Solarnych Vortex Energy Polska.

W zrealizowanych inwestycjach wykorzystano łącznie 20 162 sztuk paneli fotowoltaicznych i 145 inwerterów.

– Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wszystkie elektrownie fotowoltaiczne, mimo rozproszonej lokalizacji, powstawały w tym samym czasie, a ich realizacja zajęła około 3 miesięcy. To, że byliśmy generalnym wykonawcą oraz współpracowaliśmy przy przyłączeniu elektrowni do sieci równolegle z czterema różnymi operatorami – Enea Operator Sp. z o.o., Energa - Operator SA, PGE Dystrybucja SA i Tauron – Dystrybucja SA., pozwoliło nam zdobyć cenne doświadczenie, wiedzę i zwiększyć efektywność działania, co z pewnością zaowocuje przy realizacji następnych projektów. – podkreśla Marcin Świerczyński, Kierownik Działu Budowlanego Vortex Energy Polska.

Spółka Vortex Energy Polska objęła wszystkie elektrownie własnym zarządzaniem technicznym, a za sprzedaż wyprodukowanej energii na rynku hurtowym odpowiada Vortex Energy - Obrót, która zapewnia obsługę w zakresie dostępu do rynku giełdowego i bilansującego, prognozowania wielkości produkcji oraz bilansowania handlowego. Dzięki wypracowanemu przez lata modelowi współpracy pomiędzy spółkami siostrami Vortex Energy Polska i Vortex Energy – Obrót sprawnie przeprowadzono procesy ustanowienia Podmiotu Odpowiedzialnego za Bilansowanie i Sprzedawcy energii na potrzeby własne ze wszystkimi czterema operatorami.

Jeszcze w tym roku Vortex Energy Polska planuje rozpoczęcie budowy kolejnych pięciu elektrowni fotowoltaicznych o mocy do 1 MW każda. Spółka prowadzi również prace nad rozwojem kolejnych projektów elektrowni solarnych i wiatrowych w Polsce.
Grupa Vortex Energy od 2004 roku rozwinęła i wybudowała elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne w Europie o łącznej mocy zainstalowanej ponad 419 MW, z czego blisko 317 MW zrealizowano w Polsce.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ